Parlament bude mať kaplána a Záborská s Vašečkom chcú „blokovať zlo“ v podobe transsexualizmu aj potratov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Anna Záborská, Igor Matovič
Kandidátka za koalíciu Anna Záborská (uprostred) počas tlačového brífingu hnutia OĽaNO a priatelia, strany Kresťanskej únie a strany Za ľudí na Námestí SNP v Bratislave, na ktorom predstavili kandidátku do parlamentných volieb. Bratislava, 5. júl 2023. Foto: archív, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Kresťanská únia (KÚ), ktorej zástupcovia sa dostali do parlamentu v koalícii s hnutím OĽaNO a priatelia (dnes už premenovaným na Slovensko) a Za ľudí, chce v parlamente „blokovať zlo“ a postaviť sa proti transsexualizmu a potratom.

Bojovať chce za ochranu detí „pred rôznymi ideológiami v školách, ale aj pred závislosťami od voľne dostupných návykových látok či smartfónov“. Zasadiť sa chce za stiahnutie novely zákona o stavebnom sporení, ktorý podľa KÚ diskriminuje rodiny z legislatívneho procesu.

Blokovanie „zjavného zla“

Kresťanská únia bude mať v parlamente dvoch poslancov – Annu Záborskú a Richarda Vašečku. Obaja boli poslancami aj v predchádzajúcom volebnom období.

„V politike som nejaký ten piatok a blokovanie zjavného zla je čoraz dôležitejšie a tvorí čoraz väčšiu časť našej politickej práce. Príkladom je odborný postup pre takzvaný transsexualizmus. Vďaka Bohu, ani po dvoch rokoch a obrovskom tlaku progresívnych lobistov nie je schválený a leží na stole ministra zdravotníctva,“ uviedla predsedníčka KÚ Anna Záborská.

Ďalším príkladom je podľa nej potratová tabletka, ktorú parlament v minulom období odmietol. „Verím, že sa konzervatívcom v budúcej vláde podarí blokovať takéto ideologické výstrelky. Rovnako, ako sa darilo nám za čias hrôzovlády pani Cigánikovej v rezorte,“ dodala Záborská. Pripomenula, že sú aj proti zavádzaniu registrovaných partnerstiev.

Novela zákona o stavebnom sporení

Kresťanská únia žiada vládu Roberta Fica, aby stiahla z legislatívneho procesu novelu zákona o stavebnom sporení. Zákon z dielne poslancov OĽaNO a Kresťanskej únie schválil parlament pred pár mesiacmi. Nateraz nastavené podmienky stavebného sporenia, ktoré by mali začať platiť od januára 2024, zabezpečujú, že štátna prémia bude dostupnejšia pre rodiny s deťmi.

Foto: Novozvolení poslanci parlamentu

„Bývalý poverený minister financií Horváth považoval tzv. rodinné stavebné sporenie za záťaž pre štátny rozpočet,“ hovorí Záborská, ktorá je proti novele z dielne bývalej vlády. Úradníckej vláde podľa jej slov prekážala polovičná suma, ktorú je potrebné nasporiť na získanie plnej 70-eurovej ročnej štátnej prémie, 50-percentná zľava z poplatkov pre rodinných sporiteľov počas prvého roka odo dňa poskytnutia prémie a tiež zmena výpočtu maximálneho príjmu pre zachovanie nároku na prémiu – strop ročného príjmu sa nebude počítať po jednotlivcoch, ale spoločne za celú domácnosť.

Parlamentný kaplán

Kresťanská únia tiež poukázala na to, že parlament bude mať svojho kaplána. Vysluhovať omše a spovedať poslancov by mal kňaz Ján Buc.

Zriadenie pozície parlamentného kaplána je iniciatívou poslankyne Záborskej, ktorá bola v minulom volebnom období splnomocnenkyňou vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.

„Pôsobenie parlamentného kaplána bude dobrou príležitosťou posunúť duchovný život poslancov, zamestnancov i návštevníkov parlamentu na vyššiu úroveň. K spoločným modlitbám tak pribudne pravidelne slúžená svätá omša a príležitosť na svätú spoveď či duchovný rozhovor,“ uviedla Kresťanská únia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ZáborskáJana Bittó CigánikováMichal HorváthRichard VašečkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Kresťanská úniaMatovičovo hnutie SlovenskoZa ľudí