- aktualizované 6. apríla 18:23
Špecializovaný trestný súd odsúdil na 23 rokov väzenia Miroslava Marčeka, ktorý zastrelil podnikateľa Petra Molnára, novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Odpykať by si ho mal v zariadení s najprísnejším stupňom stráženia.
Takisto mu súd vymeral ochranný dohľad na dobu troch rokov. Poškodeným rodičom Jána Kuciaka by mal tiež uhradiť nemajetkovú ujmu vo výške 140-tisíc eur, matke Martiny Kušnírovej 70-tisíc eur a sestre Petra Molnára Silvii 40-tisíc eur Miroslav M. sa k žalovaným skutkom priznal, preto bol vylúčený na samostatné konanie.
Pondelkový verdikt súdu nie je právoplatný. Prokurátor na mieste podal odvolanie proti rozhodnutiu o výške trestu, vecou sa tak bude zaoberať Najvyšší súd SR. Obhajca a právni zástupcovia poškodených sa nevyjadrili.
Dve úkladné vraždy
Súd uznal obžalovaného za vinného z dvoch úkladných vrážd (Kuciak, Molnár), jednej vraždy (Kušnírová), dvoch skutkov porušovania domovej slobody a tiež prečinu a zločinu nedovoleného ozbrojovania.
Vraždy podľa predsedníčky senátu Ruženy Sabovej spáchal chladnokrvne zo zištných dôvodov. „Obete vôbec nemali šancu sa brániť,“ povedala.
Súd však podľa Sabovej pri rozhodovaní o treste bral na zreteľ aj priťažujúce alebo poľahčujúce okolnosti. „Obžalovaný doposiaľ nebol súdne trestaný,“ povedala Sabová. Súd tiež podľa nej zohľadnil priznanie obžalovaného.
„Na súde bol pod obrovským tlakom,“ povedala Sabová s tým, že k trestnej činnosti, ktorú spáchal, sa Miroslav M. postavil čelom a nesnažil sa zodpovednosť previesť na inú osobu. Ďalšími členmi senátu boli Ivan Matel a Rastislav Stieranka.
Priznanie malo význam
Pri rozhodovaní súdu podľa predsedníčky senátu zavážila aj výpoveď jeho partnerky, s ktorou Miroslav M. žil a pomáhal vychovávať jej syna. „Súd vzal do úvahy to, že zrejme v istej dobe po spáchaní skutkov došlo u neho k istému zlomu v myslení,“ povedala Sabová.
Priznanie a partnerský vzťah podľa nej môžu naznačovať v prípade obžalovaného priaznivú prognózu resocializácie. „Podieľal sa na usvedčení páchateľov, poskytol o tom dôkazy,“ povedala Sabová s tým, že trest 23 rokov väzenia by mal zaručovať generálnu prevenciu vzhľadom na iných potencionálnych páchateľov.
„Súd vyslal týmto rozhodnutím signál, že má význam priznanie, že má význam pomáhať orgánom činným v trestnom konaní,“ zdôraznila Sabová.
Egocentrik s citovým chladom
Pojednávanie v tejto veci bolo pôvodne naplánované už na 17. marca, súd ho však pre aktuálnu situáciu spojenú so šírením koronavírusu zrušil. Z rovnakého dôvodu bol na pondelkové pojednávanie obmedzený prístup verejnosti a médií. Z pojednávania bol však umožnený zvukový prenos pre vybrané médiá. Marček na súde nebol, požiadal o konanie v neprítomnosti.
Pred súd predstúpil prokurátor, aby prečítal znalecký posudok z oblasti psychiatrie, v ktorom sa uvádza, že Marček netrpel a netrpí duševnou poruchou a mohol tak rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania. „V čase spáchania skutku boli jeho rozpoznávacie a ovládacie schopnosti zachované,“ konštatuje posudok.
Začal sa proces v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, medzi obžalovanými je aj Alena Zsuzsová
Podľa záverov posudku z oblasti klinickej psychológie je Marček egocentrický, jeho správanie je bez prejavov emócií. Ľútosť nad spáchaním skutku, ktorú obžalovaný vyjadril, hodnotí posudok ako „menej autentickú“.
„Nie sú prítomné známky patologických porúch,“ konštatuje posudok s tým, že motivácia Marčeka spáchať žalované skutky bola, najpravdepodobnejšie, zištná. Celkovú prognózu resocializácie obžalovaného hodnotí posudok ako nepriaznivú.
Špeciálny vyšetrovací tím a jeden spis, elitný vyšetrovateľ rozpráva o priebehu prípadu Kuciak
Autor posudku, znalec Róbert Mathé, pred súdom doplnil, že Marčeka charakterizuje citový chlad, pričom u neho tiež zaregistroval „ľahké osvojenie si motívov protispoločenského konania“.
„Obžalovaný vždy inklinoval k aktivitám militantného charakteru,“ zdôraznil a poukázal, napríklad, na jeho bývalú kariéru vojaka. Svoje správanie Marček podľa znalca ľahšie ovláda, keď má nad sebou nejakú autoritu. „Problémom je, keď funguje samostatne,“ povedal.
Záverečné reči na súd
Súd udelil procesným stranám aj povolenie na prednes záverečných rečí. Prokurátor zdôraznil, že obžalovaný priznal spáchanie mimoriadne závažných trestných činov, pričom jeho pohnútky boli prevažne zištné.
V prípade vraždy Martiny Kušnírovej bolo zase jeho motívom zbaviť sa svedka. Pokiaľ ide o výšku uloženého trestu, prokurátor sa prikláňa k trestu 25 rokov väzenia a nie doživotnému trestu, ktorý za trestný čin úkladnej vraždy môže byť takisto uložený.
Svoj návrh zdôvodnil tým, že Marček sa ku skutkom priznal a pomohol pri ich objasňovaní. Bez výpovede Marčeka by podľa prokurátora napríklad v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára nebolo vôbec možné vzniesť obvinenie.
Roman Kvasnica, právny zástupca matky zavraždenej Martiny Kušnírovej, s návrhom prokurátora nesúhlasí, pričom podľa neho je možné Marčekovi uložiť doživotný trest. Podľa neho sa totiž obžalovaný priznal až potom, čo orgány činné v trestnom konaní za vraha označili jeho bratranca Tomáša Sz., s ktorým má blízky vzťah a vnímal ho ako autoritu.
Tiež poukázal na znalecký posudok psychológa, podľa ktorého je prognóza nápravy obžalovaného nepriaznivá. Advokát Kuciakových rodičov Daniel Lipšic zopakoval, že poškodení si uplatňujú nemajetkovú ujmu v celkovej hodnote jeden milión eur.
Marčekov obhajca Martin Endrödy vyjadril názor, že jeho klientovi by mohol byť uložený aj mimoriadne znížený trest. „Že niekto neprejavuje ľútosť spôsobom, akým si predstavujeme neznamená, že žiadnu ľútosť necíti,“ povedal na margo prečítaných znaleckých posudkov.
Pripomenul, že Marček rozsiahlo vypovedal k žalovaným skutkom a uviedol všetky potrebné skutočnosti. Advokát tiež zdôraznil, že jeho klient nebol doposiaľ súdne trestaný.
Kuciak sa zaoberal aj kauzami Kočnera
Marček sa na predošlých súdnych pojednávaniach priznal k tomu, že zastrelil Kuciaka, jeho partnerku Martinu Kušnírovú a tiež podnikateľa Petra Molnára.
Z tohto dôvodu bol vyčlenený na samostatné konanie, pričom súd má v jeho prípade rozhodovať len o výške jeho trestu. Pojednávanie so zvyškom obžalovaných vrátane podnikateľa Mariana Kočnera. je zatiaľ naplánované na 15. apríla.
Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera.
Účasť na vražde už predtým priznal Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.