Ladislav Bašternák sa nedostavil na pojednávanie v kauze Bonaparte, súd odročil proces na ďalší rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Mestskom súde Bratislava I sa mal v piatok začať v poradí tretí súdny proces s podnikateľom Ladislavom Bašternákom.

Odročený proces

Spolu s ním čelia obžalobe pre neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte aj Stanislav P., Ivan P. a Peter H. Obžalovaný Bašernák ako aj Peter H. sa však v piatok na súd nedostavili. Aj keď obaja zaslali súhlas s konaním v neprítomnosti, súd konštatoval nevykázanie doručenia predvolania na pojednávanie poškodenému, teda Daňovému úradu v Trnave.

Takisto podľa predsedu senátu nebola u niektorých obžalovaných zachovaná zákonná lehota na doručenie predvolania. Proces preto súd odročil na 12. januára 2024.

Trestný čin neodvedenia dane

Obžalobu na Ladislava Bašternáka podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta v júni 2022, pričom termín pojednávania bol už vytýčený na február tohto roku na vtedajšom Okresnom súde Bratislava II. Súd však nakoniec termín zrušil.

Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za postačujúci.

Sedemročný trest

Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného požadovala sedemročný trest. Ladislav Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. V januári 2022 Bašternáka podmienečne prepustili z výkonu trestu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ŠantaLadislav Bašternák
Firmy a inštitúcie Daňový úrad TrnavaKrajský súd v BratislaveOkresný súd Bratislava IIOkresný súd Bratislava VÚrad špeciálnej prokuratúry