Lahodné vína zo španielskych Bodegas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vine spain
Rady sudov vína vo vinici Mozaga v Lanzarote v Španielsku, ktoré rastú na čiernej sopečnej pôde. Foto: SITA/AP

Zaujímavé je, že ak sa Slovákov opýtate na vinársku veľmoc, obyčajne si na Španielsko nespomenú. Tipujú Francúzsko, prípadne Taliansko. Ale každý, kto sa o túto oblasť zaujíma, by určite nemal zabúdať na krajinu Dona Quijota, Kryštofa Kolumba či Salvatora Dalího.

Cesta na vrchol

Hoci ešte na začiatku 20. storočia bolo víno v Španielsku len poľnohospodárskym produktom – rovnako ako zemiaky, obilie alebo zázračne dostupné, bolehlav tvoriace moky, ktoré stále môžeme nájsť na policiach hypermarketov – dnes súperí o najvyššie priečky. A nie náhodou. Netreba poznať celú históriu. Stačí vedieť, že prvé zmienky v gréckej literatúre o oblasti Jerez pochádzajú zo 4. storočia pred naším letopočtom a najstaršie dokumenty o vinách z La Rioja majú ešte o osemsto rokov viac! Veľa frankofilov by možno ohrnulo nos, ale mnohí z nich nevedia, že drvivá väčšina dnešných Bodegas, ako sa pivnice v Španielsku nazývajú, vznikla práve s pomocou odborníkov z Bordeaux počas vyčíňania fyloxéry v šesťdesiatych rokoch 19. storočia. Práve v tomto období, keď väčšina viníc vo Francúzsku, vrátane Champagne, bola zničená, sa všetko víno vozilo zo Španielska, kde ho dorábali pivniční majstri z Bordeaux alebo ich následníci. Ďalším významným krokom Španielov bolo založenie prvej rady Consejo Regulador v Rioje v roku 1926 a zákon, ktorý stanovil podmienky na výsadbu, zber aj vyzrievanie vín. Tento vývoj trochu pribrzdila občianska vojna, ktorá sa prehnala krajinou v rokoch 1936 -1938. Ešte aj po nej španielske moky označovali za riedke a fádne, čo spôsobili niekedy až 80-ročné sudy používané na výrobu. Preto začali pionieri investovať do tankov z antikoru a nakupovať nové dubové sudy. Návrat k demokracii po páde Franca odštartoval zavádzanie nových postupov vedenia viniča, závlah, nových pivničných technológií a najmä vzdelávania.

Vinársky zákon alebo poriadok musí byť!

Nový Ley de Vino alebo vinársky zákon stanovil pravidlá na zaradenie španielskych produktov do kategórií pomocou určenia povolených odrôd. Tie zaručovali kvalitné hrozno v príslušnej oblasti. Tiež stanovil maximálne výnosy z hektára a kontrolovanie vyrovnanosti kvality ročníkov so zriadením vlastných dozorných rád (Consejo Regulador) pre každý región. Zodpovedali za dodržiavanie potrebnej úrovne kvality. Členmi rád sa stali odborníci z daného regiónu a zástupcovia samotných výrobcov. Okrem iného sa stanovili nasledujúce kvalitatívne stupne:

Najvyšším je Denominación de Origen Calificada (D.O.Ca.) udelený v roku 1991 oblasti Rioja alebo Denominación de Origen Qalificada (D.O.Q.), udelený v roku 2002 katalánskej oblasti Priorat. Tento stupeň podlieha najprísnejším kritériám. Už dlho sa hovorí o nástupníctve oblastí Cava a Ribera del Duero, uvidíme, ktorá bude tou vyvolenou.

Druhým v poradí je Denominación de Origen (DO.) Na porovnanie je vo Francúzsku rovnaká úroveň apelácie označovaná AOC. K dnešnému dňu sa týmto označením môže pýšiť 66 oblastí, vrátane piatich Vinos de Pago. Zaradenie do tejto skupiny je podmienené dosahovaním vysokej úrovne kvality v piatich za sebou idúcich rokoch. Na to dohliadajú členovia Consejo Regulador.

Exkluzívna trieda Vinos de Pago (VdP) združuje Bodegas, ktoré spĺňajú nároky kladené na kvalitu D.O. a zároveň podmienku, na základe ktorej musí byť celé vinárstvo, vrátane výroby, plniacich liniek, na rovnakom pozemku ako vinohrad alebo v jeho tesnom susedstve. Prvým majetkom, ktorému bol udelený štatút Vino de Pago, boli vinice patriace Carlosovi Falcovi, markízovi de Griňon. Písal sa rok 2002. O stupienok nižšie na pomyselnom rebríku sú Vino de Calidad Producido en Región Determinada (VCPRD). Sú to kvalitné vína pochádzajúce z prvotriedneho hrozna danej oblasti, s rešpektom k zachovaniu prírodných podmienok, kde bolo dopestované.

Nasledujú Vinos de la Tierra (VdľJľ). V tejto kategórii ešte veľmi často môžeme naraziť na vysokokvalitné vína. Ide o ekvivalent k francúzskym Vins du Pays alebo talianskym Indicazione Geografica Tipica (IGT). Najnižšie hodnotenými sú Vino de Mesa (VdM). Tieto moky pochádzajú väčšinou z oblastí La Mancha, UtielRequena alebo Extremadura a sú zmeskami alebo čistými odrodami z viníc bez určenia pôvodu. Na etiketách je uvedené len to, že víno bolo vyrobené v Španielsku.

Spain vine2
Foto: SITA/AP

Nielen Cabernet je kráľom

V Španielsku sa pestuje veľké množstvo klonov viniča hroznorodého. Ak berieme do úvahy len tie, ktoré zaberajú viac ako šesťtisíc hektárov plochy výsadby, bude sa ich počet blížiť k číslu osemdesiat. Okrem známych odrôd pochádzajúcich z francúzskych oblastí ako Bordeaux, Burgundsko, Rhôna alebo Alsasko môžeme sa zoznámiť s mnohými pôvodnými a zároveň vysokokvalitnými sortami.

Len pre zaujímavosť spomeňme biele Albariňo s nádherne broskyňovými tónmi a lahodnou kyselinkou alebo Verdejo z oblasti Rueda, vyznačujúce sa grepovou vôňou aj chuťou, trochu pripomínajúce mladé slovenské Sauvignony.

Ak by sme mali vybrať vzorku reprezentantov modrých druhov viniča, musela by voľba padnúť na Garnachu, najzastúpenejšiu odrodu nielen v Španielsku, ale aj vo svete.

Je pomerne nenáročná, ale dáva krásne telnaté vína. Osobitnú kategóriu by si zaslúžilo Tempranillo. Naslovovzatá kráľovská odroda s jedinečným charakterom, dávajúca plné, extraktívne moky s obdivuhodným potenciálom ďalšieho zrenia vo fľašiach. Vôňa vín z neho dorobených siaha od tónov červených, čerešňových a višňových až po prezreté čierne lesné plody v spoločnosti aróm ako čokoláda, grafit, vanilka, škorica a ďalšie arómy vznikajúce následne pri ležaní v dubových sudoch.

Ako dlho musia zrieť?

Na rozdiel od Slovenska, Česka, Rakúska či Nemecka, Španieli neprideľujú svojim produktom prívlastky na základe cukornatosti muštu pred spracovaním alebo obdobia zberu a spôsobu spracovania hrozna. Delia ich jednoducho na mladé a vína s vyzrievaním v sudoch „barique“, následne uložené vo fľašiach v pivnici výrobcu. Ľahkému pochopeniu označení a zorientovaniu sa v ponuke pomôže tabuľka minimálnych časov vyzrievania.

Konečný čas sa mení od výrobcu k výrobcovi podľa stavu hrozna pred spracovaním, počas vlastnej fermentácie a priebehu vyzrievania v sudoch. Španieli najviac konzumujú mladé vína – Joven, ktoré väčšinou neprídu do kontaktu s dubovými sudmi. Vyznačujú sa ovocnou vôňou a sviežou chuťou. Medzi Joven a Crianza je ešte „Semi Crianza“, ktorá čiastočne vyzrieva v sudoch a vo fľašiach. Spolu šesť mesiacov.

Crianza je označenie pre samotné vyzrievanie. Ide o kvalitné vína z prvotriednych viníc s vyzretým charakterom pri zachovaní ovocnosti vo vôni aj chutí. Reserva a Gran Reserva sú označenia vín vysokej kvality, pochádzajúcich z najlepších viníc, starých niekedy až osemdesiat rokov. Gran Reservy sa produkujú len z výnimočných ročníkov, s predpokladom dlhého zrecieho potenciálu. Reservy aj Gran Reservy sa vyznačujú nádhernou jemnou vôňou a zamatovú chuťou. Celkový čas vyzrievania ukazuje, za aký minimálny čas od zberu sa môže daný typ vína dostať na trh, pričom produkty typu Gran reserva sa na trh uvádzajú v optimálnej fľašovej zrelosti.

Čo sme nepovedali…

O španielskom vinárstve sa dá rozprávať dlho a zaujímavo. Jeden článok ani zďaleka nemôže poskytnúť všetky informácie z tejto obsiahlej tematiky. Veď vyše desaťtisíc „bodegas“ sa uchádza o priazeň konzumentov na celom svete. Niektorí sú dobrí, iní vynikajúci. Problém je v tom, že produkty tých najlepších málokedy na človeka blikajú vo výkladoch supermarketov alebo vínoték. Ich majitelia sa totiž snažia ponúkať exempláre z celého sveta a do ich výberu sa často nedostanú tie najlepšie, ktoré by mali reprezentovať danú krajinu. K Španielsku sa preto budeme pravidelne vracať a doprajeme vám, aspoň na stránkach nášho časopisu, vychutnať si krásu tejto krajiny a lahodnú chuť jej vinárskych skvostov.

Text: Miroslav Fondrk

Informácie sú použité z www.vino.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať