Spojené štáty a Európska únia (EÚ) si želajú, aby Kosovo a Srbsko nechali svoju minulosť za sebou a normalizovali vzťahy. Vyhlásil to v stredu osobitný zástupca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslav Lajčák.
Pokrok v rokovaniach nenastal
Diplomat ukončil trojdňovú návštevu Kosova, kde spolu s námestníkom amerického ministra zahraničných vecí Gabrielom Escobarom absolvoval sériu rokovaní s miestnymi predstaviteľmi.
„Medzinárodné spoločenstvo očakávalo rýchlejší pokrok v rokovaniach už vlani a dúfame, že sa tak stane v roku 2022,“ povedal Lajčák na tlačovej konferencii pred odchodom do Belehradu.
Začlenenie Balkánu do EÚ je strategické pre obe strany, podľa Merkelovej musí Srbsko urobiť demokratické reformy
Kosovo aj Srbsko vedú s Európskou úniou prístupové rokovania. Brusel však dal obom krajinám jasne najavo, že bez urovnania sporov nemôžu pokročiť v integračnom úsilí.
Nezávislosť Kosova
Pred vyhlásením nezávislosti v roku 2008 bolo Kosovo srbskou provinciou. V rokoch 1998 – 1999 bolo Kosovo miestom bojov medzi srbskými jednotkami a etnickými albánskymi separatistami, ktoré si vyžiadali viac ako 10-tisíc ľudských životov. Konflikt ukončila až intervencia NATO.
Aktivisti protestovali v Prištine proti členom Osobitného súdu pre Kosovo a tvrdia, že chcú zmeniť dejiny
Od začiatku rokovaní, ktoré sa vedú pod záštitou EÚ už 11 rokov, sa delegácie z Belehradu a Prištiny dohodli na viacerých záležitostiach, ako napríklad voľnom cestovaní a obchode, nie však na nezávislosti Kosova.