Aktivisti protestovali v Prištine proti členom Osobitného súdu pre Kosovo a tvrdia, že chcú zmeniť dejiny

Kosovo, protest proti Osobitnému súdu pre Kosovo
Kosovskí policajti hliadkujú na mieste, kde aktivisti posprejovali auto prevážajúce členov Osobitného súdu pre Kosovo. Foto: SITA/AP

Kosovskí aktivisti sa v utorok pokúsili narušiť priebeh stretnutia za účasti členov Osobitného súdu pre Kosovo (KSC).

Obvinili ich zo snahy „zmeniť dejiny Kosova“ tým, že vojnu so Srbskom v rokoch 1998 – 1999 údajne vykresľujú ako konflikt „medzi dvoma agresormi“ a nie boj za slobodu a nezávislosť.

Vyšetrujú a žalujú jednotlivcov

Členovia tribunálu sídliaceho v holandskom Haagu pod vedením bulharskej predsedníčky Jekateriny Trendafilovovej usporiadali v kosovskej metropole Priština informačné stretnutie s predstaviteľmi občianskej spoločnosti a novinármi.

Trendafilovová na stretnutí poznamenala, že KSC a prokuratúra vyšetrujú a obžalovávajú jednotlivcov, nie organizácie alebo skupiny.

Súd i prokuratúra boli zriadené na základe správy Rady Európy z roku 2011, ktorá obsahovala obvinenia, že bojovníci Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) obchodovali s ľudskými orgánmi odobratými zajatcom a vraždili Srbov a etnických Albáncov.

KSC dosiaľ vzniesol obvinenia voči ôsmim podozrivým vrátane niekdajšieho kosovského prezidenta Hashima Thaciho.

Kosovo neuznáva ani Slovensko

Polícia podľa očitých svedkov zatkla oboch aktivistov. Ďalších zadržala mimo rokovacej miestnosti po tom, ako polepili autá súdnych úradníkov nálepkami s heslami „non grata“ alebo „nevítaný“.

Vojna v Kosove z rokov 1998 – 1999 si vyžiadala viac ako 10-tisíc mŕtvych a ukončila ju až 78-dňová kampaň NATO.

Kosovo vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska v roku 2008, čo Belehrad doteraz neuznal, podobne ako niekoľko desiatok ďalších štátov ako Rusko, Grécko, Slovensko, Španielsko, Čína, Rumunsko či Cyprus.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hashim ThaciJekaterina Trendafilovová
Firmy a inštitúcie KSC Osobitný súd pre Kosovo