Legendárnu Allu Pugačovovú chce ruské ministerstvo spravodlivosti označiť za „zahraničnú agentku“, dôvodom je zrejme jej ostrá kritika ruskej agresie na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alla Pugačovová, Putin
Speváčka Alla Pugačovová a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruská prokuratúra požiadala ministerstvo spravodlivosti, aby zvážilo označenie legendárnej speváčky Ally Pugačovovej za „zahraničnú agentku“. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje denník The Guardian.

Je odporkyňou vojny

Sedemdesiatštyriročná Pugačovová, ktorá je známa napríklad pre hit Milión ruží, je kritičkou vojny na Ukrajine. V roku 2022 sa vyjadrila, že vojna zabíja vojakov pre iluzórne ciele, zaťažuje obyčajných ľudí a mení Rusko na vyvrheľa.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tento mesiac zase povedala, že žiaden normálny človek sa do Ruska nevráti. Sama je v súčasnosti v zahraničí, údajne na Cypre.

Vyjadril sa i hovorca Kremľa

Oficiálnu žiadosť o uznanie Pugačovovej ako zahraničnej agentky predložil aktivista Vitalij Borodin, ktorý sa pravidelne objavuje v štátnej televízii. Ten tiež zverejnil aj list od generálnej prokuratúry, v ktorom sa píše, že požiadali ministerstvo spravodlivosti, aby to zvážilo.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že v tejto veci nepočul žiadne verejné vyhlásenia. Pugačovová to bezprostredne nekomentovala.

Označenie za zahraničného agenta v Rusku znamená dodatočnú vládnu kontrolu a nesie so sebou silné negatívne asociácie, ktoré môžu zdiskreditovať označené subjekty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alla PugačovováDmitrij Peskov