Európa vstúpila do „predvojnovej éry“. Ak prehrá Ukrajina, nikto sa podľa Tuska nebude cítiť v bezpečí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Tusk
Poľský premiér Donald Tusk. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľský premiér Donald Tusk varoval, že Európa vstúpila do „predvojnovej éry“ a ak Ukrajina vo vojne, ktorú voči nej vedie Rusko, prehrá, nikto v Európe sa nebude môcť cítiť v bezpečí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako povedal európskym médiám, vojna nie je koncept minulosti, „je skutočná a začala sa pred viac ako dvoma rokmi“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Tusk vyzýva na vojenskú pomoc pre Ukrajinu

Predseda poľskej vlády v rozhovore okrem iného apeloval na európskych lídrov, aby urobili viac pre posilnenie európskej obrany. Bez ohľadu na to, či novembrové americké prezidentské voľby vyhrá Joe Biden alebo Donald Trump, Európa sa stane atraktívnejším partnerom pre Spojené štáty, ak sa stane viac vojensky sebestačnejšou, skonštatoval Tusk. Tusk tiež vyzval na urýchlenú vojenskú pomoc pre Ukrajinu a upozornil, že ďalšie dva roky rozhodnú o všetkom.

„Žijeme v najkritickejšom okamihu od konca druhej svetovej vojny,“ povedal. Zároveň poznamenal, že najviac znepokojujúceho pre neho je, že v súčasnosti je akýkoľvek scenár možný.

„Viem, že to znie zničujúco, najmä pre ľudí z mladšej generácie, ale musíme si psychicky zvyknúť na príchod novej éry. Predvojnovej éry,“ vyjadril sa Tusk.

Len pár lídrov poznalo v Rusku hrozbu

Politik je však podľa jeho slov optimistický o „revolúcii v zmýšľaní naprieč Európou“. Ako povedal, keď bol premiérom v rokoch 2007 – 2014, len pár európskych lídrov okrem tých z Poľska a pobaltských štátov poznalo v Rusku potenciálnu hrozbu.

Teraz chválil niekoľkých európskych lídrov a poukázal aj na dôležitosť bezpečnostnej spolupráce Weimarského trojuholníka – Poľska, Francúzska a Nemecka. Tiež poukázal na to, že Švédsko a Fínsko upustili od svojej dlhodobej neutrality a stali sa členmi Severoatlantickej aliancie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpDonald TuskJoe Biden
Firmy a inštitúcie Severoatlantická aliancia