Liberáli pripravili hromadnú pripomienku k novej legislatíve o verenojprávnom vysielateľovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SaS
Strana SaS vyzýva na podpísanie hromadnej pripomienky proti ovládnutiu RTVS. Foto: Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravila hromadnú pripomienku k novému zákonu o verejnoprávnom vysielateľovi. Na tlačovej besede o tom informovali predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling a tímlíder strany pre kultúru René Parák.

Podľa Paráka doteraz neboli zo strany ministerstva kultúry ozrejmené dôvody, prečo je potrebný takýto nový zákon. Zdôraznil, že sú otvorení diskusii o zlepšení fungovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a vyjadril tiež v mene SaS podporu zamestnancom verejnoprávneho telerozhlasu.

Útok na demokraciu

Považuje za potrebné celý nový návrh z dielne rezortu kultúry stiahnuť, je toho názoru, že jeho cieľom nie je zlepšovanie, ale ovládnutie RTVS.

V pripomienke upozornili na posilňovanie politického vplyvu na verejnoprávneho vysielateľa, chýbajú im v ňom objektívne dôvody i riešenia na posilňovanie verejnoprávnosti a nezávislosti RTVS. Podľa Paráka je návrh v rozpore s týmito cieľmi i s právnymi princípmi a normami. „Predstavuje útok na jeden zo základných pilierov demokracie,“ vyjadril sa Parák.

Zo signatárov pripomienky spomenul napríklad bývalú ministerku kultúry Silviu Hroncovú, ktorá pôsobila v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora, herečku Zdenu Studenkovú či dramaturga Ladislava Snopka.

Potrebujú 500 podpisov

Poznamenal, že pripomienka potrebuje minimálne 500 podpisov na to, aby sa ňou ministerstvo kultúry muselo zaoberať v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Vyzval zástupcov kultúrnej obce, aby sa k nej pripojili.

Poslanec Ondrej Dostál (zvolený na kandidátke SaS) doplnil, že hromadná pripomienka je už zverejnená na portáli mojapetícia.sk. V pripomienke požadujú odmietnutie zákona ako celku, a rovnako požadujú riadny legislatívny proces.

Okrem toho chcú dosiahnuť vypustenie konkrétnych ustanovení, ktoré oslabujú či ničia verejnoprávny charakter RTVS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Tlačová beseda bola hanbou

„Tlačová beseda Ministerstva kultúry bola absolútnou hanbou,“ skonštatoval Gröhling. Zdôraznil, že tam zaznelo azda všetko, vrátane útokov na novinárov či osobných útokov na riaditeľa RTVS, no chýbala mu na nej argumentácia k predloženému zákonu.

„Kultúra a verejnoprávnosť po štvrtkovom vystúpení pani ministerky dostali facku, z ktorej sa budú zviechať ešte veľmi dlho,“ myslí si Gröhling.

Slovenská národná strana, ktorej nominantkou je ministerka kultúry Martina Šimkovičová, má podľa neho za cieľ politicky ovládnuť RTVS. Poslanec je presvedčený, že smerujeme od demokracie k autokracii.

Gröhling poukázal aj na tvrdenia predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD), ktorý avizoval otváranie otázky na koaličnej rade, keďže podľa neho ide len o návrh jednej z koaličných strán. „Snahy vlády na zrušenie RTVS nemôžeme nechať tak,“ zdôraznil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingMartina ŠimkovičováOndrej DostálPeter PellegriniRené Parák
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a Solidarita