Macron vzal Si Ťin-pchinga do Pyrenejí, kde ako dieťa trávil čas u babičky (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, čínsky prezident Si Ťin pching
Francúzsky prezident Emmanuel Macron si dal záležať na privítaní čínskeho náprotivka Si Ťin-pchinga počas jeho návštevy Francúzska. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron si dal záležať na privítaní čínskeho náprotivka Si Ťin-pchinga počas jeho návštevy Francúzska. Po oficiálnych povinnostiach v Paríži, ktorým dominovali rozhovory o posilnení obchodu s Čínou a podpore Ukrajiny, Macron v utorok hostil čínskeho vodcu v odľahlom priesmyku Tourmalet v Pyrenejach neďaleko španielskych hraníc, kde francúzsky prezident ako dieťa chodieval na prázdniny k starej mame.

V podaní Macrona to bolo recipročné gesto po tom, ako ho Si Ťin-pching minulý rok vzal do sídla guvernéra provincie Kuang-tung, kde kedysi žil otec čínskeho prezidenta. Obaja prezidenti spolu s manželkami navštívili horskú reštauráciu a pred obedom si pod dáždnikmi pozreli vystúpenie ľudového tanečného súboru.

Bolo možné vidieť, ako Macron a Si Ťin-pching ochutnávajú šunku, čučoriedkový koláč a ďalšie miestne špeciality. Macron daroval čínskemu prezidentovi žltý dres pre víťaza slávnych cyklistických pretekov Tour de France, ktorých ikonickým miestom je práve spomenutý priesmyk Tourmalet, tiež vlnenú deku vyrobenú v Pyrenejach a fľašu Armagnacu.

Si Ťin-pching odletel z Francúzska v utorok večer, pred odchodom mu pripravili vojenské fanfáry. Elyzejský palác po návšteve uviedol, že víta dialóg medzi Macronom a Si Ťin-pchingom, ktorý bol „priateľský a veľmi úprimný“. Podľa televíznej stanice BFMTV Macron s čínskym prezidentom otvoril otázku ľudských práv vrátane „niekoľkých individuálnych prípadov“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronSi Ťin-pching