Kde bude pôsobiť Lipšic? Žilinka už rozhodol, kam zaradí prokurátorov z ÚŠP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Žilinka
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka rozhodol o zaradení prokurátorov končiaceho Úradu špeciálnej prokuratúry na rôzne oddelenia a odbory generálnej prokuratúry.

Ako informoval spravodajský portál Aktuality.sk, prokurátori Michal Šúrek, Ladislav Masár a Ondrej Repa skončili na referáte väzenstva. Súčasný šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic bude pôsobiť na legislatívnom oddelení generálnej prokuratúry.

Medzinárodný odbor

Dvojica prokurátorov Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš dozorujú prípad vraždy Jána Kuciaka a objednávku vrážd prokurátorov. Od Maroša Žilinku žiadali, aby ich presunul na nižšiu Krajskú prokuratúru v Žiline. Generálny prokurátor im zatiaľ nevyhovel a poslal ich na iné miesta,“ napísal portál.

Harkabus by podľa Aktualít mal od stredy pôsobiť na medzinárodnom odbore, ktoré rieši napríklad právny styk so zahraničím alebo vydávanie stíhaných ľudí. Daniel Mikuláš má po novom pôsobiť na netrestnom úseku GP.

Na medzinárodný odbor GP má prejsť okrem Harkabusa aj jeho kolega Peter Kysel, ktorý dozoruje prípad exriaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Na tento odbor preradili aj Vladimíra Kuruca a prokurátora Rastislava Hrušku, ktorý má na stole veľký koručpný prípad Dobytkár a stíha Norberta Bödöra či Martina Kvietika,“ napísali Aktuality.sk.

Šanta bude na trestnom odbore

Prokurátor Ján Šanta, ktorému sa podarilo dokázať vinu Mariana Kočnera v kauze zmenky televízie Markíza, bude podľa portálu od stredy na trestnom odbore generálnej prokuratúry.

Zaradili ho na takzvané prieskumné oddelenie,“ uviedli Aktuality.sk.

Nové oddelenie závažnej kriminality

Generálna prokuratúra podľa portálu zároveň vytvorila aj celkom nové oddelenie závažnej kriminality.

Maroš Žilinka tam mal presunúť zhruba osem prokurátorov a riadením poveriť Jána Hrivnáka z ÚŠP, ktorý dozoruje napríklad justičné kauzy Búrka a Víchrica. V týchto prípadoch stíhajú známych sudcov a sudkyne ako Moniku Jankovskú, ale aj odsúdených podnikateľov Mariana Kočnera či Zoroslava Kollára,“ informoval portál.

Doplnil, že Hrivnák nechcel svoj presun predčasne komentovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicDaniel MikulášJán HrivnákJán ŠantaLadislav MasárMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartin KvietikMatúš HarbakusMichal ŠúrekMonika JankovskáNorbert BödörOndrej RepaPeter KyselVladimír KurucVladimír PčolinskýZoroslav Kollár
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRSIS Slovenská informačná službaÚrad špeciálnej prokuratúry