Matovič dostal v parlamente na frak, dve miliardy už bolo priveľké sústo (komentár)

NR SR: Rokovanie 82. schôdze
Poslanec parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič počas rokovania 82. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 31. január 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Drvivou väčšinou v stredu poslanci parlamentu odmietli sa ďalej zaoberať „geniálnym“ návrhom Igora Matoviča aby každý občan, ktorý príde voliť v septembrových predčasných parlamentných voľbách, dostal 500 eur.

Výsledok je očakávaný a sklamaný bude asi iba Matovič, ktorého podporili iba poslanci z jeho klubu.

Samozrejme, že v nasledujúcich dňoch budeme z jeho úst bombardovaní tým, že sa umožnilo Ficovi a spol. dostať znovu k moci. Je to však naozaj tak?

500 eur by prilákalo k urnám až 90 percent voličov

Matovič si je vedomý reálnej hrozby, že sa do parlamentu po 30. septembri nedostane. Snaží sa preto ukázať ľuďom, že on je ten pravý, ktorý myslí na nich.

Samozrejme občania oveľa lepšie rozmýšľajú, ak im do vrecka padnú nejaké peniaze a preto sa aj snaží, bez ohľadu na to čo to vyvolá s verejnými financiami, udrieť na túto strunu.

Veď kto by nechcel dostať 500 eur za to, že sa začiatkom jesene prejde do volebnej miestnosti. Nemusí tam ani za nikoho hlasovať, stačí že ho len zakrúžkujú a trebárs vhodí do urny aj prázdnu obálku.

Matovič si myslel, že mu to pomôže získať hlasy, ale z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Analýzy Na Hrane televízie Joj vyplynulo, že by mu pre tých 500 eur dalo hlas možno tri percentá voličov. Samozrejme jemu by aj to pomohlo, aby sa dostal znovu parlamentu, ale pán Matovič, nebol by hlas za vás pridrahý?

Za Matovičov návrh hlasovali iba jeho skalní

Ako sa v prieskume ukázalo účasť vo voľbách po schválení 500-eurového príspevku by bola asi 90 percent, čo by znamenalo výdavok zo štátneho rozpočtu zhruba dve miliardy eur.

Znamená to, že každý hlas za Matoviča by mal cenu viac ako 16,5 tisíc eur. Je to asi trochu veľa, samozrejme nie aj pre predsedu OĽaNO, lebo aj tak tie peniaze by sme museli zaplatiť my všetci. A tento človek bol ministrom financií a mal chrániť štátnu pokladnicu.

Expremiéra bude možno ešte viac hnevať keď videl, že za jeho „skvelý“ nápad hlasovalo iba 32 poslancov. Všetci tí, ktorí ešte zostali po jeho boku v kedysi najsilnejšej strane.

Bývala koalícia a opozícia vystupovali takmer jednotne. Pardon, poslanci Sme rodina si aj tentoraz nechceli pohnevať prípadných voličov, ako aj svojho bývalého partnera a preto sa radšej hlasovania zdržali.

Poviem úprimne, trochu som sa obával, či v našom parlamente vedia aspoň trochu racionálne rozmýšľať. Všetci dobre vieme, že pred voľbami sa rozdáva, aj keď nie je z čoho, ale toto už bolo priveľké sústo. Iné je, keď sa posunie milión tam, milión sem, čo sa v rozpočte ani nezbadá, ale dve miliardy je už priveľa.

Čo bude nasledovať? Samozrejme horekovanie Matoviča a nadávanie na všetkých ostatných, že nechcú dobre pre občanov. Toto však nie je nič nové, lebo sme toho svedkami od volieb v roku 2020. Nejakým spôsobom aj toto prežijeme a možno po septembri už viac nebude mať šancu s týmto pokračovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina