PARÍŽ 6. júna (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti vo Francúzsku v prvom kvartáli tohto roka vzrástla na 10,8 % z úrovne 10,5 % v predchádzajúcom štvrťroku.
Údaje, ktoré zverejnil vo štvrtok štatistický úrad krajiny (INSEE), spochybňujú záväzok prezidenta Francoisa Hollanda zvrátiť do konca tohto roku trend rastúcej nezamestnanosti.
Francúzsko sa v prvom štvrťroku prepadlo do recesie a Medzinárodný menový fond (MMF) aj Európska komisia očakávajú, že druhá najväčšia ekonomika eurozóny vykáže mierny pokles aj za celý rok 2013.
Ekonómovia oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávajú, že francúzska nezamestnanosť bude kulminovať v štvrtom kvartáli na úrovni 11,5 % a za celý rok 2013 dosiahne v priemere 11,2 %.
Predbežné údaje štatistického úradu vychádzajú z metodiky Medzinárodnej organizácie práce (ILO).
Paríž si nedá diktovať
Francúzsko sa zaviazalo reformovať ekonomiku a znížiť svoj rozpočtový deficit. Urobí tak ale spôsobom, ktorý považujú za správny francúzski lídri a nie Európska komisia (EK). Vyhlásil to francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault pre rakúsku rozhlasovú stanicu ORF. „Vláda má s EK spoločné ciele. Spôsoby, ako ich však dosiahneme, sú našou záležitosťou. To znamená, že máme špecifický sociálny model, ktorý si budeme chrániť, zároveň však vieme, že ho musíme reformovať a urobíme tak,“ dodal Ayrault. Podľa jeho slov Francúzsko už začalo zavádzať reformy a komunikuje s Bruselom.
Jeho vyhlásenie je v súlade s minulotýždňovým stanoviskom prezidenta Francoisa Hollandea. Ten vyhlásil, že EK nemôže „diktovať“ členským krajinám, aké majú urobiť reformy. Výkonný orgán EÚ žiada od Francúzska, aby obmedzilo verejné výdavky, znížilo náklady na prácu a reformovalo penzijný systém. Výmenou za to má Francúzsko dostať dva roky navyše na to, aby stlačilo rozpočtový deficit na úroveň pod hranicou troch percent hrubého domáceho produktu (HDP).