- aktualizované 12. decembra 15:45
V parlamente sa v pondelok popoludní skončila mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery vláde, ktorú predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ju zvolal na návrh dvadsiatich poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) a desiatich poslancov za Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD).
Pätnásti poslanci navrhujú odložiť hlasovanie o nedôvere vlády až na január, strana SaS to považuje za úsmevné
Hlasovanie má byť v utorok 13. decembra o 11:00, ale pätnásti poslanci ho navrhujú odložiť na január a dovtedy rokovať so stranou SaS. Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár chce, aby poslanci o vyslovení nedôvery vláde hlasovali deklaratívne
Video: Rokovanie parlamentu
V rozprave vystúpili aj a ministri
Mimoriadna schôdza sa začala vo štvrtok o 14:00. V pléne vystúpili za predkladateľov Richard Sulík (SaS) a tiež premiér Eduard Heger (OĽaNO), minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) a vicepremiérka a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) a slovo si zobrali aj Juraj Šeliga, predseda parlamentu Kollár, minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva a životného prostredia Samuel Vlčan (nom. OĽaNO).
Chaos a neschopnosť, skritizoval Sulík vládnutie Matoviča a načrtol štyri scenáre po páde vlády
V piatok začali vystupovať písomne prihlásení poslanci a poslankyne. Za poslanecké kluby sa prihlásili Mária Kolíková (SaS), Robert Fico (Smer-SD) aj Michal Šipoš (OĽaNO). Ďalej potom Stanislav Mizík (nezaradený/Kotlebovci ĽSNS), Milan Mazurek (nezaradený/Republika), Peter Pellegrini (nezaradený/Hlas-SD), Juraj Šeliga (nezaradený/Za ľudí), Janka Bittó Cigániková (SaS), Anna Zemanová (SaS), Peter Cmorej (SaS), Karol Galek (SaS), Marek Šefčík (OĽaNO), Peter Kremský (OĽaNO) a Tomáš Šudík (OĽaNO).
Farizeji a osvedčení rozbíjači vlád, ostro sa v parlamente pustil Kollár do Sulíka a SaS
Fico a Pellegrini podľa Hegera čakajú, kým sa vrátia k moci a umlčia spravodlivosť
V piatok sa okrem písomne prihlásených do rozpravy zapojili aj ďalší členovia vlády – a to minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký a šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
V závere rozpravy vystúpil premiér Heger
Rokovanie sa o 14:00 prerušilo a opäť pokračuje v pondelok od 9:00. Okrem písomne prihlásených v rozprave vystúpil aj podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO).
Opozícia na mimoriadnej schôdzi vyčíta Matovičovi jeho nemiestnú rétoriku a urážky názorových oponentov
Ústne sa krátko po 12:00 ešte do rozpravy prihlásili Miroslav Suja (nezaradený/hnutie Republika), Erik Tomáš (nezaredený/Hlas-SD), Jana Bittó Cigániková (SaS), Peter Cmorej (SaS), Jozef Pročko (OĽaNO), Ján Benčík (SaS), Richard Nemec (OĽaNO), Eduard Kočiš (nezaradený/hnutie Republika), Magdaléna Sulanová (nezaradená/Kotlebovci-ĽSNS) a Peter Pollák ml. (OĽaNO). V závere rozpravy vystúpil aj premiér Heger.
Obetuje vláda ministra Mikulca, aby získala na svoju stranu poslanca Borguľu?
Heger si nevie predstaviť novú „sedemdesiatšestku“ a adresoval výzvu strane SaS
Poslanec Miroslav Kollár nebude hlasovať za pád vlády, aj keď na jej nedovládnutie vidí dôvody (foto)
Dôvody na odvolanie vlády
Poslanci svoj návrh odôvodňujú tým, že vláda ohrozuje základy ústavnosti a dôvery v demokratický režim. „Vláda SR zlyháva v manažovaní vážnych kríz, ohrozuje tým obyvateľov, výsledkom čoho je stupňovanie napätia v spoločnosti, zvyšujúca sa nedôvera v inštitúcie a v systém ako taký, čo priamo ohrozuje našu demokraciu,“ píše sa v návrhu.
Ignorácia odborníkov
Vláda podľa poslancov zo SaS a Hlasu-SD ignoruje odborníkov, čo sa prejavilo aj pri návrhu rozpočtu na rok 2023. Rozpočet je podľa nich netransparentný a hazarduje s verejnými financiami, ako aj so záväzkami voči Európskej únii v nadväznosti na Plán obnovy a odolnosti SR.
Vytkli mu obrovský deficit, chýbajúce výdavkové limity a negatívny dopad na samosprávy. Návrh rozpočtu navyše podľa nich dáva neprijateľný priestor ministrovi financií, aby svojvoľne rozhodoval o využití stoviek miliónov eur v rámci tzv. všeobecnej pokladničnej správy.
Zlyhania v pomoci aj pri zdravotníkoch
Vláda podľa predkladateľov nedokázala adresne pomôcť nízkopríjmovým domácnostiam, čoho dôsledkom je neustále stúpajúci počet domácností ohrozených chudobou. Zlyhala tiež pri rokovaniach so zdravotníkmi a priamo ohrozila zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre občanov, uviedli poslanci.
Vláde vyčítajú aj rezignovanie na boj proti korupcii a spoluprácu s fašistami v parlamente. Nepáči sa im ani to, že po vražde dvoch ľudí z LGBTI+ komunity vláda nedokázala čo i len v minimálnej miere tejto skupine obyvateľov uľahčiť život.
„Podaním návrhu na vyslovenie nedôvery Vláde SR očakávame vyjasnenie situácie v NR SR. Občania majú právo vedieť, akú podporu má vláda v parlamente a kto vlastne riadi našu krajinu,“ uzavreli poslanci.