Mimovládky vyzývajú Hamas aj Izrael, aby okamžite zastavili násilnosti a vrátili sa k mierovým rokovaniam

Izrael, konflikt
Izraelčania sa skrývajú po tom, čo siréna varuje pred prichádzajúcimi raketami vypálenými z pásma Gazy v izraelskom meste Rehovot. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Iniciatíva Židia za mier vyzývajú palestínske hnutie Hamas a štát Izrael, aby okamžite zastavili násilnosti a vrátili sa k mierovým rokovaniam. Ako mimovládky informovali, v pásme Gazy len tento týždeň zomrelo už najmenej 650 detí.

Šialený a neľudský plán

„Rozkaz izraelskej armády, aby sa presunulo viac ako milión ľudí, nie je žiadna evakuácia. Evakuácia je, keď ľuďom zabezpečíte dopravu a prístrešie. Kto presunie nevládnych, chorých, ranených? Všetci politici, ktorí pred týždňom úplne správne odsúdili útok Hamasu na juh Izraela, by dnes mali odsúdiť tento šialený, neľudský plán,“ uviedla koordinátora Iniciatívy Židia za mier Diana Katz-Weinberg.

Pásmo Gazy má podľa mimovládok rozlohu ako Bratislava, no žije tam približne 2,5 milióna ľudí, z čoho viac ako 800 000 tvoria deti.

Humanitárna katastrofa

„Podľa niektorých medzinárodných mimovládnych organizácii ide o „najväčšie väzenie na svete,“ a OSN opakovane upozornila, že tam hrozí humanitárna katastrofa,“ uviedol riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Palestínske hnutie Hamas v sobotu 7. októbra spustilo rozsiahly útok na Izrael, ktorý naň reaguje tvrdými odvetnými krokmi. Akcia Hamasu si vyžiadala dovedna viac ako tisíc mŕtvych a tisícky zranených na oboch stranách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Weisenbacher
Firmy a inštitúcie Inštitút ľudských práv