Sulíkovo ministerstvo zaobstará štyri milióny testov, Slovensko ich akútne potrebuje

Antigénové testy
Testy budú dovezené na základe opcie, ktorú si ministerstvo uplatnilo po minulotýždňovej dodávke prvých 2,6 milióna testoch. Foto: Ilustračné, AP Photo/Manu Fernandez

Ministerstvo hospodárstva SR nakoniec do 7. januára nakúpi len štyri milióny antigénových testov. V stredu o tom rokovala výberová komisia za účasti ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Priebežný výsledok je, že do 7. januára budú dodané štyri milióny testov v požadovanej kvalite, s cenou pod tri eurá, v súlade so zákonom,“ konštatovala hovorkyňa ministra Katarína Matejková s tým, že po vzájomnom doladení zmluvných podmienok bude zmluva s dodávateľom uverejnená v Centrálnom registri zmlúv (CRZ) v pondelok 28. decembra tohto roka.

Nesplnené podmienky

Ministerstvo hospodárstva zrušilo tento týždeň súťaž na nákup antigénových testov. Ako ďalej na sociálnej sieti informuje Transparency International Slovensko, žiadny z uchádzačov totiž nesplnil podmienky. Okrem nereálne prísnych podmienok na testy bol podľa Transparency extrémne krátko nastavený aj termín dodania.

Viac o téme: Koronavírus

Zrušenie súťaže pritom považuje za správne. Keďže testy Slovensko akútne potrebuje, jediným možným krokom je podľa neho priamy nákup od firmy, ktorá v čo najkratšom čase splní menej prísne, no stále pre kvalitu dostatočné podmienky.

Ako upozorňuje Transparency, pôvodne sa prihlásilo 60 firiem, na osobné rokovanie sa ich dostavilo 41, no drvivá väčšina ponúkala pochybné výrobky s ešte otáznejšou dokumentáciou.

Zrušené obstarávanie

Minister hospodárstva Richard Sulík na sociálnej sieti potvrdil, že jeho rezort zrušil verejné obstarávanie na antigénové testy, keďže zadanie od Ministerstva zdravotníctva SR sa ukázalo ako nevykonateľné a žiadny z prihlásených testov zadanie nespĺňa.

„Uvedomujem si, že Slovensko testy potrebuje, preto na ministerstve pristúpime k priamemu rokovaciemu konaniu, aby sme testy mali k sľúbenému termínu, k 7. januáru,“ prisľúbil Sulík.

Vláda poverila Ministerstvo hospodárstva SR obstaraním antigénových testov ešte v polovici novembra. Nákup bol od začiatku komplikovaný. Pôvodné uznesenie, ktoré hovorilo o obstaraní 16 miliónov testov k štyrom dátumom, sa zmenilo a podľa aktuálneho má rezort zabezpečiť 8 miliónov antigénových testov.

Rezort následne čakal podľa ministra Richarda Sulíka na zadanie ministerstva zdravotníctva 17 dní. Obstarávať teda začal až 7. decembra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína MatejkováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRTIS Transparency International Slovensko