Ministerstvo kultúry zvolalo rozporové konanie k novej legislatíve. Dostál sa s niečím takým ešte nestretol (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ondrej Dostál
Poslanec parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita, a predseda Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Pre hromadnú pripomienku, ktorú podpísalo 12-tisíc ľudí proti ovládnutiu RTVS, zvolalo ministerstvo kultúry rozporové konanie k novej legislatíve. Rezort kultúry však bol podľa strany Sloboda a Solidarita ako nesvojprávny, nakoľko sa odvolával len na politické rozhodnutie.

„Ani po dvoch hodinách sa nám nepodarilo presvedčiť zástupcov ministerstva o našich zásadných pripomienkach, ani jedna nebola plne akceptovaná. Stále sme sa pýtali na dôvody nového zákona, prečo sa nenovelizuje ten, ktorý existuje, prečo vznikajú nové rady, ktoré nespĺňajú verejnoprávny charakter a nie sú demokratické ani transparentné,“ povedal René Parák (SaS), líder pre kultúru s tým, že odpoveď na drvivú väčšinu otázok bola, že to bolo politické rozhodnutie.

Zákon v rozpore s Ústavou

Parák doplnil, že zákon bol šitý horúcou ihlou a aj na otázky týkajúce sa bodov, ktoré sú v rozpore s Ústavou alebo európskou legislatívou, boli odpovede len veľmi vágne. Ondrej Dostál (SaS) poslanec NR SR informoval, že už absolvoval množstvo rozporových konaní, no s takýmto sa doteraz nestretol.

„Tri dni po tom, ako sa skončil termín pripomienkovania, koná sa rozporové konanie. Vyhradili si na nás pol hodinu. Je nedôstojné pristupovať k pripomienkam verejnosti takýmto spôsobom,“ povedal Dostál. Podľa neho je úplne jasné, že išlo len o povinnosť, ktorú si ministerstvo muselo v zmysle zákona splniť a celé stretnutie považuje za nekonštruktívne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rezort rezignoval na svoju úlohu

Podľa Márie Kolíkovej (SaS) ministerstvo nie je spôsobilé, aby teraz rozhodlo o takých zmenách, o ktorých bude presvedčené, že budú v súlade s európskou legislatívou alebo s ústavou.

„Šokovalo ma, že je rezort pripravený posunúť vláde alebo ďalej v rámci legislatívneho procesu materiál s vedomím, že nie sú odstránené rozpory s európskou legislatívou či ústavou,“ doplnila na záver Kolíková s tým, že rezort len rešpektuje rozhodnutie vlády a na svoju úlohu pri ochrane verejnoprávnosti médií úplne rezignoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária KolíkováOndrej DostálRené Parák
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRNárodná rada SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a Solidarita