Ministri prijali programové vyhlásenie vlády, má šesť priorít a podľa Ódora je to pomerne ambiciózny plán

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľudovít Ódor
Predseda vlády SR Ľudovít Ódor (vpravo) počas tlačovej konferencie po 5. rokovaní vlády SR o programovom vyhlásení vlády. Bratislava, 12. jún 2023. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 12. júna, 12:52

Ministri v pondelok prijali programové vyhlásenie vlády. Každé ministerstvo si stanovilo tri krátkodobé a tri strednodobé priority. Predseda vlády Ľudovít Ódor na tlačovej besede po rokovaní vlády označil programové vyhlásenie vlády za pomerne ambiciózny plán, no podľa jeho slov je to „vždy to lepšie, ako keby sme sa nesnažili o nič.“

Krátkodobými prioritami vlády sú riadny chod štátu, príprava zodpovedného štátneho rozpočtu a proeurópska domáca a západná zahraničná politika. Strednodobými prioritami je pomoc slabším, udržanie a prilákanie talentov a efektívne využívanie európskych peňazí.

Zmenia nefunkčné a rizikové projekty

Programové vyhlásenie vlády má 28 strán. Vláda v ňom deklaruje, že bude budovať na pozitívnych trendoch, ktoré boli naštartované a zabezpečí implementáciu začatých reforiem. Na druhej strane, zastaví či zmení nefunkčné a rizikové projekty. Zároveň nebude otvárať kultúrno-etické témy.

„Máme snahu viesť konštruktívny dialóg s politickými stranami počas celého pôsobenia. Komunikovať s nimi otvorene o aktuálnom stave vecí verejných, aby budúca vláda prišla s realistickou víziou pre krajinu,“ píše sa v preambule programového vyhlásenia.

Vláda odborníkov chce v prvom rade zabezpečiť riadny chod štátu do septembrových predčasných volieb, nehádať sa v médiách a nemrhať drahocenným časom. Prioritou vlády bude bude okrem riešení aktuálnych problémov aj dôraz na budúcnosť, konkurencieschopnosť a úspech Slovenska.

„Krajina sa nedá donekonečna riadiť zo spätného zrkadla, nemôžeme ignorovať trendy, ktoré určujú život v 21. storočí,“ uvádza sa dokumente.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predstavili viacero priorít

Vláda odborníkov chce predstaviť plán na oživenie verejných financií. „Budú tam opatrenia, ktoré si myslím, že by mala každá vláda realizovať, a potom tam budú voliteľné opatrenia. Neviem, či príde ľavicová, pravicová alebo zmiešaná vláda, tak aby mali k dispozícii rôzne možnosti, ako k tomu pristupovať,“ povedal Ódor.

Medzi ďalšími prioritami, ktorým sa chce vláda odborníkov venovať, je pokračovanie reformy verejnej správy. Predstaviť chce koncepciu, ako pokračovať v procese decentralizácie. Bojovať tiež chce proti hybridným hrozbám a dezinformáciám. Vláda chystá revíziu systému pomoci s cenami energií pre domácnosti. Vyhodnotí možnosti adresnejšej kompenzácie nárastu cien energií a pripraví plán úloh.

V daňovej oblasti je strednodobou prioritou vlády modernizácia a zjednodušenie daňového systému. Ódor by bol podľa svojich slov rád, keby si ľudia úradnícku vládu pamätali za riešenie vecí, ktoré boli predtým podceňované a neriešené, ako je napríklad prilákanie a udržanie talentov, väčší akcent na školstvo a iný pohľad na kultúru.

„Nie je vždy dôležitý len ten výsledok, ale aj cesta k výsledku, že dá sa o veciach hovoriť aj kultivovanejšie, rozumnejšie a odbornejšie,“ skonštatoval.

S eurofondami treba narábať efektívnejšie

Súčasťou programového vyhlásenia vlády je aj pomoc marginalizovaným rómskym komunitám či naštartovanie transformácie Slovenska na inováciami poháňanú ekonomiku.

„Investície do výskumu, vývoja a inovácií sú najefektívnejším spôsobom, ako zvýšiť dlhodobú konkurencieschopnosť ekonomiky a kvalitu života na Slovensku,“ píše sa v programovom vyhlásení.

Vláda chce pokračovať v implementácii Plánu obnovy a odolnosti SR, rozbehnúť investície z Plánu obnovy a odolnosti SR a z fondov Európskej únie v programovom období 2021 – 2027 a zjednodušiť procesy. Investície z európskych peňazí treba podľa premiéra riadiť efektívnejšie, inak Slovensku opäť hrozí, že nebude schopné dostatočne efektívne využiť alokované zdroje z rozpočtu EÚ.

Vláda preto spustí v spolupráci s expertmi Európskej komisie a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) dôslednú analýzu problémov pri riadení eurofondov.

Splniteľné aj bez vyslovenia dôvery

Programové vyhlásenie vlády je podľa premiéra v prevažnej väčšine koncipované tak, aby sa dalo splniť aj v prípade, že vláde parlament nevysloví dôveru. Ak však dôveru nedostane, bude napríklad musieť pripraviť vyrovnaný štátny rozpočet. Ódorovi sa zdá zvláštne, keď niektoré politické strany usporadúvajú každý týždeň tlačovú besedu, kde vyzývajú vládu, aby robila to alebo ono.

„Akoby za súčasný stav nikto nezodpovedal a zodpovedá táto vláda. My ale nebudeme agresívne komunikovať voči predošlým vládam, čo bolo a čo nebolo, ale snažíme sa pomenovať problém a riešiť situáciu,“ vyhlásil Ódor.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít Ódor