MS v hokeji 2021: Slovensko má prvú prehru, Švajčiarsko strelilo osem gólov a Pospíšil s Rosandičom nedohrali (video+foto)

MS v hokeji 2021: Švajčiarsko - Slovensko, Michal Krištof
Švajčiar Tristan Scherwey v súboji so slovenským útočníkom Michalom Krištofom počas zápasu na MS v hokeji 2021. Riga, 27. máj 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 27. mája 18:04

Slovenskí hokejisti na svetovom šampionáte v lotyšskej Rige vo štvrtkovom zápase nepredĺžili svoju víťaznú sériu, keď podľahli Švajčiarom vysoko 1:8. Kristián Pospíšil a Mislav Rosandič boli vylúčení do konca duelu a Švajčiari strelili až päť gólov v presilovách hrách. Najlepšími hráčmi zápasu boli Michal Krištof a Sven Andrighetto.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

Slováci odohrali so Švajčiarmi jubilejný 70. vzájomný zápas. Zrodila sa v ňom 36. prehra slovenského výberu, ktorý má na svojom konte 28 víťazstiev a sedemkrát sa zrodila remíza. Na MS obaja súperi absolvovali ôsmy vzájomný duel a len druhýkrát v nich uspeli Švajčiari, predtým aj v Kodani 2018. V minulosti sa v Bazileji 1998 a Rige 2006 súboje skončili nerozhodne, v Helsinkách 2003 a 2012, Prahe 2004 a Viedni 2005 triumfoval tím SR.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho boli pred štvrtkovým zápasom jediným tímom na turnaji bez zaváhania, keď postupne zdolali Bielorusko (5:2), Veľkú Britániu (2:1) a prekvapujúco aj Rusko (3:1). Švajčiari po úvodných dvoch víťazstvách (Česko – 5:2, Dánsko – 2:0) v utorok utŕžili debakel od Švédov (0:7).

V piatok majú slovenskí hokejisti voľno, počas víkendu absolvujú dve stretnutia – v sobotu o 19.15 h SELČ vyzvú Dánov a o 24 hodín neskôr Švédov.

MS v hokeji 2021 (Riga – Lotyšsko)

• A-skupina

Švajčiarsko – Slovensko 8:1 (1:0, 3:0, 4:1)

• Olympijské športové centrum

9:47 – 1:0 R. Diaz (G. Hofmann) / presilová hra
20:25 – 2:0 S. Andrighetto (R. Diaz, G. Hofmann) / presilová hra
25:17 – 3:0 R. Loeffel (T. Scherwey, C. Bertschy)

Vylúčenia:
6:53 K. Pospíšil – 5 min. + DKZ (napadnutie)
19:05 A. Holešinský – 2 min. (seknutie)
21:37 M. Kelemen – 2 min. (nedovolené bránenie)
21:37 S. Andrighetto – 2 min. (filmovanie)
30:12 D. Gachulinec – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
30:19 T. Meier – 2 min. (držanie)
31:55 R. Untersander – 2 min. (seknutie)
39:58 D. Gachulinec – 2 min. (podrazenie)
41:44 J. Siegenthaler – 2 min. (krosček)
41:44 M. Rosandič – 2 min. (nedovolené bránenie)
41:44 M. Rosandič – 5 min. + DKZ (odpľutie)

strely na bránu: 26:24, vylúčenia: 4:5 na 2 min., navyše: K. Pospíšil 5 min. + trest do konca zápasu za napadnutie a M. Rosandič 5 min. + trest do konca zápasu za odpľutie, presilovky: 5:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: M. Fraňo (ČR), O. Gouin (Kan.) – A. Bruggeman (USA), N. Constantineau (Fra.)

Švajčiarsko: Berra – Diaz, Geisser, Untersander, Moser, Loeffel, Siegenthaler, Alatalo – Hofmann, Simion, Corvi – Ambühl, Hischier, Kurashev – Meier, Vermin, Andrighetto – Scherwey, Herzog, Bertschy – Mottet
Slovensko: Hudáček – Gernát, Rosandič, Nemec, Ďaloga, Kňažko, Jánošík, Gachulinec, Ivan – Cehlárik, Hrivík, Lantoši – Holešinský, Krištof, Pospíšil – Studenič, Roman, Kelemen – Skalický, Sukeľ, Liška

V prvej tretine Slováci nehrali zle. Už po troch minútach pálil obranca Martin Gernát tesne veľa, prišlo však vylúčenie Kristiána Pospíšila do konca duelu a počas dlhej päťminútovej presilovky Švajčiari strelili vedúci gól.

Ešte predtým vo veľkej šance neuspel Matúš Sukeľ, na opačnej strane sa nemýlil obranca Raphael Díaz – vystrelil od modrej, jeho delovka trafila a zlomila hokejku Mariána Studeniča, puk zmenil smer a zapadol za Júliusa Hudáčka.

V prvej časti boli Slováci strelecky aktívnejší, ale recept na brankára Reta Berru nenašli.

Švajčiari pridali druhý gól už v 25. sekunde, opäť v presilovke sa presadil Sven Andrighetto. Keď v 26. min zvýšil na 3:0 Romain Loeffel a potom v 37. min Gregory Hofmann, bolo o víťazovi rozhodnuté.

Piatykrát inkasoval slovenský výber v 38. sekunde tretej tretiny, v početnej výhode skóroval Timo Meier, streleckú ľahkosť Švajčiarov potom v 45. min dokumentoval Philipp Kurashev.

O 38 sekúnd neskôr sa dočkali aj slovenskí reprezentanti, po prihrávke od Cehlárika odklial bránku súpera Michal Krištof strelou z hranice pravého kruhu.

V 52. min putoval predčasne do šatne aj obranca Mislav Rosandič, v ďalšej päťminútovej presilovke Gregory Hofmann upravil na 7:1 a po ňom Romain Loeffel na konečných 8:1 z pohľadu víťazného švajčiarskeho výberu.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Ján Pardavý (asistent trénera SR): „Máme za sebou ťažkú prehru. V prvej tretine sme hrali solídny hokej, ale dlhé oslabenie a inkasovaný gól nás dali ‚dole‘. Od druhej časti sme už neboli tým tímom ako doteraz. Nehrali sme dobre a malé veci sme robili zle. Verím, že nám to pomôže do ďalšieho priebehu turnaja. Prehrali sme s kvalitným súperom, to musíme akceptovať. Musíme sa zlepšiť vo veľa veciach. V oslabeniach sme dostali veľmi veľa gólov. Súper bol rýchlejší a z toho plynuli naše fauly. Musíme si to rozobrať.“

Michal Krištof (útočník SR, autor gólu): „Musíme na to rýchlo zabudnúť a sústrediť sa na ďalší duel. Prvá tretina bola dobrá, z toho si musíme zobrať to najlepšie a na to zlé zabudnúť. Máme teraz deň voľna a potom hráme ďalší zápas, ktorý chceme vyhrať.“