Na druhý pokus budú vyberať šéfa úradu, ktorý sa má starať o zhabané majetky. Prihlásilo sa viac záujemcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 23. schôdze
Nový úrad z dielne Ministerstva spravodlivosti SR pod vdením Márie Kolíkovej má pomôcť polícií. Foto: SITA/Kancelária Národnej rady SR

Od augusta má začať fungovať novovytvorený Úrad pre správu zaisteného majetku. Ako vyplýva už z jeho názvu, jeho úlohou bude spravovať majetok osôb, ktoré sú podozrivé alebo obvinené z trestnej činnosti. Zodpovedať bude za to, aby sa nijako neznehodnotil.

Veci, ako napríklad autá, šperky či obrazy, by mal chrániť pred poškodením, stratou alebo zničením. V prípade peňazí na účte, zmeniek či dlhopisov bude zase úrad dohliadať, aby boli dodržané povinnosti dlžníkov alebo napríklad podozrivý v čas platil splátky.

Podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti Petra Bublu novozriadený úrad významným spôsobom uľahčí prácu polícii a prokuratúre. Doteraz sa však nepodarilo nájsť jeho riaditeľa. Prvý pokus neskončil úspešne, keď komisia vo výberovom konaní z dvoch uchádzačov nevybrala nikoho.

Neúspešný prvý pokus

Do výberového konania sa pôvodne prihlásili štyria záujemcovia, pričom traja splnili stanovené podmienky. Samotného výberového konania sa nakoniec zúčastnili len dvaja.

Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková si nízky záujem o túto pozíciu v prvom konkurze vysvetľuje najmä tým, že ide o miesto, ktoré si vyžaduje veľkú spoločenskú zodpovednosť a je pod drobnohľadom.

Záujem verejnosti a médií bude totiž vyvolávať najmä správa zaisteného majetku mnohých vplyvných osôb, ktoré boli v posledných mesiacoch zatknuté alebo odsúdené.

Marian Kočner
Majetok si chcel zabezpečiť aj Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/AP.

Medzi nimi napríklad podnikateľ Ladislav Bašternák, odsúdený za neodvedenie dane a poistného alebo Marian Kočner, ktorého súd odsúdil v kauze miliónových zmeniek televízie Markíza na 19 rokov.

Ako druhý dôvod spomína aj súčasnú koaličnú krízu. Tá môže vyvolávať v kandidátoch otázky, ako dlho na uvedenom poste vôbec zostanú. „Je u nás takou neveľmi peknou tradíciou, že po každých voľbách sa zmenia ľudia na kľúčových postoch v štátnej správe,“ dodáva Petková.

Osem uchádzačov

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) po prvom neúspešnom výberovom konaní povedala, že im na ministerstve záleží na tom, aby sa funkcie ujal najlepší možný kandidát. „Urobíme všetko pre to, aby sme takého človeka našli,“ povedala. Príležitosť na to bude mať výberová komisia 26. marca.

Podľa informácií Webnovín sa do druhého výberového konania prihlásilo osem uchádzačov. Ústna časť konkurzu sa bude streamovať, okrem toho čaká kandidátov aj písomná. Riaditeľa bude vyberať sedemčlenná komisia zložená zo zástupcov ministerstva, Generálnej prokuratúry SR, Špecializovaného trestného súdu a Ministerstva financií SR.

Podľa Bublu od účastníkov konkurzu očakávajú najmä rozhľadenosť v oblasti správy majetku a znalosti o tom, ako so zaisteným majetkom naložiť. „Je veľmi dôležité, aby to bol človek bez akýchkoľvek korupčných vplyvov,“ dopĺňa hovorca.

Bez riaditeľa to nepôjde

Čo však v prípade, ak sa ani na druhý pokus nepodarí vybrať šéfa úradu? Petková si nevie predstaviť, že by sa v auguste spustila jeho činnosť aj bez neho. Úrad môže podľa nej bez vedúcej osoby fungovať iba vtedy, ak je už zavedený. Vtedy ho totiž môže dočasne nahradiť jeho zástupca.

V tomto prípade však ide o úplne novú inštitúciu, a tak je nutné počkať na človeka, ktorý ho fakticky „vybuduje“. Tak to bolo aj pri Úrade na ochranu oznamovateľov, kedy poslanci volili jeho šéfa takmer dva roky. Nakoniec sa vedúcou osobou stala Zuzana Dlugošová.

Nájsť riaditeľa Úradu pre správu zaisteného majetku do augusta by sa podľa Petkovej dalo stihnúť aj v prípade, že by bolo aj druhé výberové konanie neúspešné.

Úrad potrebujeme

Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská zdôrazňuje dôležitosť tohto úradu. Doterajšie spravovanie zaisteného majetku bolo podľa nej problematické.

Do správy štátu sa totiž dostávali aj peniaze na účtoch, cenné papiere, ale aj nehnuteľnosti a hnuteľnosti ako autá či motorky, o ktoré bolo potrebné sa starať. Najmä pri hmotných veciach, napríklad pri aute, bolo nutné zabezpečiť potrebnú starostlivosť do doby skončenia trestného konania.

Odborníčka tiež upozorňuje, že v prípade oslobodzujúceho rozsudku sa majetok musí vrátiť pôvodnému majiteľovi, preto „musí byť v normálnom a užívateľnom stave“. Všetka táto starostlivosť by, v prípade úspechu druhého výberového konania, prešla na novovytvorený úrad.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav BašternákLucia KurilovskáMarián KočnerPeter BublaZuzana DlugošováZuzana Petková
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMF Ministerstvo financií SRMS Ministerstvo spravodlivosti SRNadácia Zastavme korupciuOČTK orgány činné v trestnom konaníŠpecializovaný trestný súd SRÚrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnostiÚrad pre správu zaisteného majetku