Rusi vypálili na Kyjev aj rakety Iskander a Kinžal, najnovší útok ich stál zhruba 390 miliónov dolárov (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Raketový útok na Kyjev - 21. marec 2024
Kráter po dopade rakety po ruskom útoku na ukrajinské hlavné mesto. Kyjev, 21. marec 2024. Foto: ilustračné, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 21. marca 17:12

V ukrajinskej metropole Kyjev a priľahlej Kyjevskej oblasti zostrelila protivzdušná obrana vo štvrtok ráno všetkých 31 balistických a riadených striel. Bol to prvý raketový útok na Kyjev po 44 dňoch. Útok zranil 13 ľudí vrátane dieťaťa. Obyvateľov Kyjeva zobudili hlasné výbuchy asi o 5:00 h ráno.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Letecký poplach v hlavnom meste trval takmer tri hodiny. Ruskí okupanti použili riadené strely zo strategických bombardérov a balistické strely odpálené z územia Ruska. Po zložitých manévroch v susedných oblastiach sa rakety dostali do hlavného mesta takmer súčasne z rôznych smerov.

Najlepšia protivzdušná ochrana v krajine

Ukrajinské letectvo uviedlo, že Rusko odpálilo proti hlavnému mestu dve balistické rakety, Iskander a Kinžal, a 29 riadených striel Ch-101. Ruskú raketu zostrelila ukrajinská mobilná palebná skupina s plochou dráhou letu pomocou guľometu Browning M2. Uviedla to na komunikačnej platforme Telegram tlačová služba veliteľstva ukrajinských pozemných síl.

Kyjev má lepšiu protivzdušnú obranu ako väčšina regiónov veľkej krajiny. Miera zachytenia rakiet je často vysoká, vďaka čomu sú ruské útoky na hlavné mesto výrazne menej úspešné ako počas prvých dní vojny..

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západných partnerov Ukrajiny na dodanie ďalších systémov protivzdušnej obrany, aby ich bolo možné distribuovať po celej krajine všade tam, kde sa odohrávajú raketové útoky. „Každý deň, každú noc sa deje takýto teror,“ uviedol Zelenskyj na Telegrame po štvrtkovom útoku na Kyjev. „Svetová jednota je schopná to zastaviť tým, že nám pomôže s ďalšími systémami protivzdušnej obrany.“

Zelenskyj povedal, že Rusko nemá rakety, ktoré by sa mohli vyhnúť Patriotom vyrobeným v USA a iným pokročilým zbraniam protivzdušnej obrany.

Útok stál takmer 400 miliónov

Rozsiahly raketový útok podľa webu Ukrajinská pravda stál Moskvu zhruba 390 miliónov dolárov. Magazín Forbes odhaduje náklady na jednu rakety Ch-101 vo výške asi 13 miliónov dolárov, čo znamená, že celkové náklady na 29 vystrelených rakiet sú 377 miliónov dolárov.

Hypersonická strela Kinžal môže stáť desať miliónov dolárov a viac, pričom cena balistickej strely Iskander môže byť asi tri milióny USD za kus.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj