Namiesto Mikuláša na nás vyskakuje Santa Claus. Aký je medzi nimi rozdiel? - VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Santa Claus
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na obrázkoch, v reklamách či na sladkostiach vidíme často vyobrazeného Santa Clausa namiesto Mikuláša. Italianista a teológ Ľubomír Švorca v rozhovore pre agentúru SITA však upozornil, že rozdiel medzi Mikulášom a Santa Clausom je podstatný.

Niekedy oslavujeme niečo, tešíme sa z niečoho, a pritom ani nevieme, čo to je,“ skonštatoval teológ a vysvetlil rozdiely medzi Mikulášom a Santa Clausom. Upozornil, že svätý Mikuláš bol na rozdiel od Santa Clausa reálne žijúcou historickou osobnosťou.

Už vieme aj to, ako Mikuláš vyzeral

Išlo o osobu zo štvrtého storočia. Pôsobil ako biskup v dnešnom meste Demre v Turecku, ktoré sa pôvodne volalo Myra,“ uviedol teológ a podotkol, že dnes už dokonca vieme, ako Mikuláš naozaj vyzeral.

V roku 2004 robili výskum jeho lebky, čiže poznáme viac menej jeho vyobrazenie. Bol to muž stredného veku s typickými stredomorskými črtami,“ priblížil Švorca s tým, že vzhľadom na územie, kde Mikuláš žil, bol aj tmavšej pleti.

Niekedy je aj také vtipné, že ani tie naše kresťanské vyobrazenia nie sú úplne hodnoverné a presné. Avšak keď hovoríme, že tu máme naše tradície a nechceme tu iné, a myslíme si, že Mikuláš bol najbelší na svete, tak to nie je pravda,“ upozornil italianista.

Santa Claus nie je historickou osobnosťou

Teológ súčasne poukázal aj na iné nepravdivé vyobrazenia. Ako príklad uviedol Ježiša Krista na kríži. „Ukrižovaného Ježiša zobrazujú tak, že má dieru v strede dlane. Toto je ale fyziologicky úplne nemožné,“ podotkol.

Ako teológ vysvetlil, Santa Claus je postava, ktorá pochádza prapôvodne z Holandska. Santa Claus vznikol ako kombinácia tradícií svätého Mikuláša a severských folklórnych postáv, najmä holandského Sinterklaasa. „V 19. storočí bola táto postava skomercionalizovaná v USA a stala sa predmetom mnohých reklám. V USA Santa Claus nosí darčeky na Vianoce, kým vieme, že Mikuláš chodí 6. decembra,“ dodal Švorca.

Rozdiely treba vnímať aj od pohľadu. Mikuláš má biskupskú čiapku, takzvanú Mitru, berlu a biskupský ornát. „Santa Clausa poznáme s červenou čiapkou, bielou bradou, veľkým bruchom, červenými lícami, a podobne. Na rozdiel od Mikuláša nešlo o historickú osobnosť,“ uzavrel italianista.

>>> Celý rozhovor s Ľubomírom Švorcom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Švorca