Národný ústav pľúcnych chorôb už má CT pracovisko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Raši, Poráč
/Rastislav Ovšonka Foto: SITA

POPRAD 18. januára (WEBNOVINY) – Nové pracovisko počítačovej tomografie (CT) dnes vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách otvoril minister zdravotníctva Richard Raši. CT pracovisko doteraz v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch nebolo. „Chýbanie CT prístroja bol asi najväčší hendikep ústavu,“ uviedol po otvorení nového pracoviska minister Raši. Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch je podľa ministra aj vďaka novému pracovisku špičkovým pracoviskom, kde sa liečia pacienti z celého Slovenska.

Otvorenie CT pracoviska znamená podľa riaditeľa ústavu Jozefa Poráča pre Vyšné Hágy novú kapitolu vo viac ako 70-ročnej histórii. „Pribudlo diagnostické pracovisko, ktoré tu doteraz nikdy nebolo. Diagnostika pľúc bez CT vyšetrenia je takmer nemožná,“ povedal Poráč. Doteraz ústav vo Vyšných Hágoch využíval CT pracovisko v Poprade. Vytvorením nového pracoviska nájdu prácu v ústave vo Vyšných Hágoch minimálne traja odborní pracovníci. CT pracovisko vo Vyšných Hágoch nemá byť podľa riaditeľa konkurenciou pre všeobecné nemocnice v regióne. Vo Vyšných Hágoch sa chcú zameriavať na špecializované vyšetrenia. „Tri štvrtiny vyšetrení by mali byť pľúca a všetko, čo súvisí s hrudníkom a ochoreniami pľúc,“ uviedol Poráč. Okrem pacientov ústavu vo Vyšných Hágoch budú nový prístroj využívať aj pacienti zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci a pacienti z pľúcnych ambulancií z regiónu.

Náklady na rekonštrukciu priestorov a vybavenie novým prístrojom predstavovali takmer jeden milión eur. Pätinu nákladov poskytlo ministerstvo zdravotníctva, podstatnú časť nákladov uhradil ústav z vlastných zdrojov.

V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch v súčasnosti rekonštruujú ďalšie diagnostické oddelenia. Projekt, na ktorý získal ústav približne päť miliónov eur z Operačného programu Zdravotníctvo, by mal dokončený do konca tohto roka. Približne tretina prostriedkov pôjde na vybavenie novou zdravotníckou technikou.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Raši