Aktivistom za dostavbu diaľnic sľúbil Fico spoluprácu a milióny na D3

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
||
Premiér Robert Fico (vľavo) a štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Viktor Stromček na tlačovej besede po stretnutí so zástupcami petičných výborov za urýchlenie dostavby diaľnic D1 na Liptove a D3 na Kysuciach . Foto: SITA/Milo Fabian.

Premiér poveril štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka, aby bol kontaktnou osobou pre petičné výbory za dostavbu diaľnic D1 a D3.

ŽILINA 31. októbra (SITA – Pravidelnú komunikáciu a 19 miliónov eur na diaľnicu D3 sľúbil premiér Robert Fico kysuckým a liptovským aktivistom, ktorí protestnými blokádami bojujú za dostavbu diaľnic D1 a D3.

Premiér poveril štátneho tajomníka ministerstva dopravy a výstavby Viktora Stromčeka, aby bol kontaktnou osobou pre aktivistov.

Fico: Vážim si petíciu, lebo je profesionálna a odborná

„Povedal som im, v ktorom okamihu chcete, zavolajte pánovi štátnemu tajomníkovi a pýtajte sa, v čom je teraz problém, čo teraz riešime, kde sa nachádzame, aby tieto informácie mohli petičné výbory posunúť smerom k ľuďom,“ povedal Robert Fico v utorok po stretnutí so zástupcami petičných výborov za dostavbu diaľnic D1 a D3, ktoré sa konalo v Žiline.

„Ja si vážim túto petíciu, lebo to je petícia, ktorá je profesionálna a odborná, je vedená primátormi, starostami a podnikateľmi, ktorí majú záujem veci riešiť a nemajú záujem z toho robiť nejakú veľkú politiku,“ dodal premiér.

Na prípravu dvoch chýbajúcich úsekov D3 sľúbil premiér milióny

Premiér aktivistom zároveň sľúbil milióny eur zo štátneho rozpočtu na prípravné práce dvoch chýbajúcich úsekov diaľnice D3 medzi žilinským Brodnom a kysuckou Oščadnicou. „Na budúci rok, aj po konzultácii s ministrom financií, môžem potvrdiť, že budú finančné prostriedky, ktoré sú nevyhnutné na dokumentáciu a povoľovacie konanie. Ide o objem 18 až 19 miliónov eur, tieto peniaze budeme potrebovať v druhom polroku 2018 a peniaze sú k dispozícii,“ dodal Fico.

Zástupca združženia podnikateľov Dolných Kysúc a člen petičného výboru Ľubomír Jánoška. Foto: SITA/Milo Fabian.

Petičiari vyžadujú striktný harmonogram, aby príprava nestála

Predseda Petičného výboru za dostavbu diaľnice D3 Ľubomír Jánoška vníma stretnutie s premiérom ako odpoveď na otvorený list, ktorý predsedovi vlády zaslali v októbri. „Dnes sme sa dohodli na krokoch, ktoré musia nasledovať. Vyžadujeme striktný harmonogram, aby príprava nestála. Dnes ťažko budeme hovoriť o výstavbe diaľnice na Kysuciach, keď nemáme nič pripravené, nemáme vykúpené pozemky, nemáme projekty, prepadli nám staré stavebné povolenia,“ povedal Jánoška.

Za povzbudzujúci označil prísľub, že bude kontaktná osoba z ministerstva dopravy komunikovať s petičným výborom, kde sa budú v mesačných intervaloch stretávať a kontrolovať harmonogramy. „Či sme spokojní, uvidíme, až keď sa naplnia prvé predpoklady plnenia toho harmonogramu,“ uviedol predseda petičného výboru.

Primátor mesta Ružžomberok a člen petičného výboru Igor Čombor.

Chystajú petíciu aj za uvoľnenie dlhovej brzdy

Primátor Ružomberka Igor Čombor, zástupca Iniciatívy stredné Slovensko, ktoré bojuje za dostavbu diaľnice D1 okolo Ružomberka, po stretnutí reagoval, že iniciatíva má teraz okrem protestných blokád v pláne vyzbierať niekoľko stotisíc podpisov za uvoľnenie dlhovej brzdy.

„My chceme pomôcť pánovi premiérovi, ktorý nás oslovil. Iniciatíva stredné Slovensko, kde sú všetci primátori stredoslovenských miest a starostovia stoviek obcí Banskobystrického kraja, ale aj Oravy a Liptova, sa rozhodla, že bude robiť petičnú akciu za uvoľnenie dlhovej brzdy. Pretože ľudí nezaujíma dlhová brzda, ale ľudí zaujíma, či bude moderná cestná štruktúra, ktorá im umožní rozvoj ich územia, pokrok a nové pracovné príležitosti,“ povedal Čombor.

V protestoch za dostavbu D1 na Liptove chcú pokračovať

Zároveň však dodal, že aj napriek stretnutiu s premiérom budú v protestoch pokračovať. „Protesty budú pokračovať, pretože nie je inej cesty ako nenechať zaspať tento problém. A chceme docieliť aj výsledky, pretože tých sľubov sme mali už veľa a sľuby sa sľubujú, ale realita je taká, že sa nestavia,“ uzavrel Čombor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať