Asociácia leteckého priemyslu oceňuje finančnú podporu civilného letectva, ale vnímajú to ako parciálny krok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 3. schôdze
Minister dopravy Jozef Ráž mladší (uprostred) počas rokovania 3. schôdze Národnej rady SR k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) SR. Bratislava, 14. november 2023. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Asociácia leteckého priemyslu Slovenskej republiky (ALeP) víta a oceňuje prvé kroky Ministerstva dopravy SR k vytvoreniu schémy finančnej podpory pre civilné letectvo na Slovensku.

Zatraktívnenie Slovenska

Zároveň je pripravená spolupracovať s ministerstvom dopravy a ďalšími relevantnými subjektami štátu na vytvorení komplexnej a dlhodobo udržateľnej stratégie pre rozvoj domáceho letectva. Asociácia o tom v utorok informovala s tým, že táto stratégia okrem iného prispeje k zatraktívneniu Slovenska pre príchod leteckých dopravcov.

Rozhodnutie štátu poskytnúť finančný príspevok na oživenie leteckej dopravy v rámci Slovenska a medzi slovenskými a zahraničnými letiskami je rozhodne krok správnym smerom,“ uviedol prezident ALeP Roman Danda. „Na druhej strane to vnímame ako parciálny krok, ktorý nám pripomenul, že na Slovensku nemáme ucelenú národnú stratégiu rozvoja civilného letectva, ktorá by presahovala viac ako jeden volebný cyklus,“ upozornil.

Spoločná národná stratégia

Vyhlásenie výzvy pre letecké spoločnosti podľa ALeP otvára ideálny priestor, aby spoločne s ministerstvom dopravy začali pracovať na národnej stratégii, ktorá zohľadní všetky aspekty a potenciál letectva na Slovensku.

Ak nechceme, aby letectvo na Slovensku do pár rokov zaniklo, je veľmi dôležité, aby sme venovali náležitú pozornosť rozvoju menších letísk v regiónoch, ktoré však podľa leteckých predpisov majú štatút medzinárodného letiska,“ dodal Danda.

Dve zvažované linky

Ministerstvo dopravy chce podporiť prvé plánované pravidelné letecké linky. Dopravcom môže poskytnúť príspevok ako motiváciu na začatie prevádzkovania leteckého spojenia.

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) potvrdil, že vyhlásia výzvu s podporou na zriadenie najprv dvoch uvažovaných liniek. Ide o nové letecké spojenie zo švédskeho Göteborgu do Košíc, ako záväzku voči automobilke Volvo, a tiež o obnovenie domácej linky medzi Bratislavou a Košicami.

Novela zákona

Podporiť nové pravidelné letecké spojenia medzi letiskami na Slovensku a v zahraničí aj v rámci vnútroštátnej dopravy umožní novela zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve. Národná rada SR ju schválila 16. januára, účinná má byť 1. februára.

V prvom rade si treba pod tým predstaviť možnosť Slovenska finančne podporiť akékoľvek linky, ktoré sú v rámci letísk na Slovensku, a takisto akúkoľvek linku medzi iným štátom a SR,“ poznamenal Ráž.

Asociácia leteckého priemyslu Slovenskej republiky je profesijná organizácia združujúca právnické osoby so sídlom na Slovensku, ktoré pokrývajú rôzne oblasti leteckého a kozmického priemyslu alebo chcú na ich udržateľnom rozvoji spolupracovať. Asociácia má podľa portálu trinásť členov s viac ako tritisíc zamestnancami, jej zakladajúcimi členmi boli Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, Technická univerzita v Košiciach a spoločnosť Techniserv.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž ml
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná rada SRSmer - SSDTechnická univerzita KošiceVolvo