Poslanci schválili nové letecké spojenia, Slovensko tak splní záväzok voči automobilke Volvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letisko Košice, lietadlo
Foto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podporiť nové pravidelné letecké spojenia medzi letiskami na Slovensku a v zahraničí aj v rámci vnútroštátnej dopravy má umožniť novela zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve.

Národná rada SR ju schválila v utorok večer 87 hlasmi poslancov vládnej koalície aj časti opozície v rámci zrýchleného rokovania, zároveň posunula účinnosť z pôvodne navrhnutého 1. januára na 1. februára pre neskorší dátum prijatia zmien.

Ministerstvo dopravy SR chce uľahčiť pre leteckých dopravcov napríklad vykonávanie pravidelných a priamych letov na linke Göteborg – Košice.

Záväzok Slovenska

Ide o záväzok Slovenska k švédskej automobilke Volvo, ktorá má v Göteborgu centrálu a vybuduje závod pri Košiciach. Uvažuje sa aj o podpore obnovenia domáceho leteckého spojenia medzi Bratislavou a Košicami.

Novela do zákona dopĺňa možnosť poskytnúť príspevok v civilnom letectve z rozpočtovej kapitoly ministerstva dopravy, vyššieho územného celku alebo obce. A to na podporu vykonávania pravidelnej obchodnej leteckej dopravy medzi letiskami a letiskom na území iného štátu.

Na podporu nových leteckých spojení formou príspevku v civilnom letectve, ako minimálnu pomoc alebo štátnu pomoc, predpokladá štát v tomto roku vynaložiť predbežne 1,2 milióna eur, v ďalších dvoch rokoch viac ako milión eur.

Jedna z dôležitých podmienok

Ministerstvo dopravy môže v súčasnosti poskytovať príspevok letiskám na bezpečnostnú ochranu, výkon záchranných a hasičských služieb, ako aj na prevádzku letiskovej infraštruktúry a investície do nej, či na vybavenie letov oslobodených od odplát.

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) už skôr informoval, že zástupcovia spoločnosti Volvo sa na každom pracovnom stretnutí so zástupcami rezortu dopravy pýtajú, v akom štádiu je riešenie leteckého spojenia.

„Z ich pohľadu je to jedna z dôležitých podmienok realizácie veľkej investície na východnom Slovensku,“ uviedol minister.

Príspevok pre leteckých dopravcov

Jedným zo spôsobov, ako podľa neho môže štát prispieť k uľahčeniu zavedenia pravidelného leteckého spojenia, je napríklad poskytnutie príspevku ako motivácie pre leteckých dopravcov začať prevádzkovať takéto letecké spojenie.

„Príspevok by sa poskytoval leteckým dopravcom a nie prevádzkovateľom letísk. Je to z dôvodu, že oblasť leteckej dopravy je plne liberalizovaná a poskytnutie verejných prostriedkov musí byť v súlade s pravidlami Európskej únie v oblasti štátnej pomoci,“ upozornil Ráž.

Ako podotkol, podľa usmernenia o štátnej pomoci pre letiská a letecké spoločnosti platí, že pomoc na začatie činnosti pre leteckého dopravcu môže pokryť až 50 percent letiskových poplatkov týkajúcich sa trasy maximálne počas troch rokov. „Oprávnené náklady sú letiskové poplatky, ktoré vznikli v súvislosti s trasou,“ dodal minister dopravy.

Zmenu schválili cez prílepok

Poslanci v rámci novely o odplatách a príspevku v civilnom letectve schválili cez tzv. prílepok zmenu v obsahovo nesúvisiacom zákone o podpore cestovného ruchu.

Ministerstvo dopravy bude naďalej poskytovať príspevok za ubytovanie odídencov v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine v ubytovacích zariadeniach v SR a zároveň kontrolovať poskytovanie príspevku.

A to v rámci štátom podporovaného nájomného bývania, keďže tento príspevok je možné v širšom význame vnímať ako jedno z opatrení štátu na podporu bývania.

Nejde o podporu cestovného ruchu

Hoci je ubytovací príspevok súčasťou zákona o podpore cestovného ruchu, podľa pozmeňujúceho návrhu Karola Farkašovského (SNS) nejde o formu podpory tohto odvetvia.

Po účinnosti v utorok opätovne schválenej novely kompetenčného zákona 1. februára prejde pôsobnosť v oblasti cestovného ruchu z ministerstva dopravy na novovznikajúce Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.

To malo podľa prijatých zmien pôvodne prevziať z ministerstva dopravy aj poskytovanie príspevku za ubytovanie odídencov spolu s jeho kontrolou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž ml
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRVolvoVolvo Car Košice