Banská Bystrica pracuje na rozšírení rezidentských zón. Zvýhodnené parkovanie pre domácich pribudne do troch lokalít

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parkovanie, autá, ulica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Mesto pod Urpínom, rovnako ako iné mestá, pripravuje zmeny v parkovaní v podobe jeho regulácie. Ako dôležitý nástroj využíva samospráva vytváranie rezidentských zón, ktoré pri parkovaní zvýhodnia práve Banskobystričanov.

Tí budú mať možnosť zakúpiť si rezidentskú parkovaciu kartu, vďaka ktorej budú môcť získať oprávnenie parkovať v rezidentských zónach počas celého roka. Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, od 1. septembra bude nový režim parkovania platiť na Uhlisku, v Podlaviciach a na Severnej − Bakossovej ulici, pričom samospráva sa chce prioritne zamerať na nočné regulované parkovanie.

Nejde o novinku

Cieľom regulovaného parkovania je postupne nastaviť vo všetkých lokalitách pravidlá, kde a za akých podmienok sa bude parkovať. V Banskej Bystrici pritom nejde o žiadnu novinku, pretože už pred viac ako 10 rokmi bolo zregulovaných šesť lokalít v blízkom dotyku s centrom mesta. Obyvatelia si na rezidentské parkovanie zvykli, dokonca si ho na niektorých uliciach sami vyžiadali, pretože ich parkovacie miesta využívali iní, ktorí sa chceli vyhnúť platenému parkovaniu v centre mesta.

„Sprievodným javom zriadenia rezidentských zón aj v iných mestách na Slovensku je pokles počtu zaparkovaných áut v regulovaných lokalitách, a teda jednoduchšie parkovanie pre obyvateľov, ktorí v danej časti bývajú. Rovnako sa na parkovanie začne využívať viac existujúcich garáží, ktoré v súčasnosti slúžia ako sklady,“ hovorí primátor Ján Nosko a dodáva, že v uplynulých mesiacoch mesto spracovalo analýzu súčasného stavu a aktuálne pripravujú stretnutia s obyvateľmi dotknutých lokalít.

Ďalšie kroky zavádzania rezidentských zón

K ďalším krokom pri zavádzaní nových rezidentských zón patrí získanie povolení na vytvorenie nových parkovacích miest v regulovaných lokalitách, zjednosmernenie ciest, osadenie dopravných značiek, ako aj samotné vyznačenie parkovacích miest. Mesto pracuje na spustení parkovacieho systému, webovej aplikácie na úhradu dočasného parkovania, online vydávania parkovacích kariet a pod.

Banská Bystrica sa na rozdiel od iných miest chce zamerať vo vybraných lokalitách na zavedenie nočného regulovaného parkovania v čase od 17:00 do 7:00, pretože problém s parkovaním eviduje predovšetkým večer. Vďaka tomu bude môcť počas dňa zaparkovať v danej lokalite svoje vozidlo bezplatne ktokoľvek, napr. opatrovateľka, údržbár, donášková služba a pod.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V najbližších dňoch bude obyvateľom dotknutých zón, ktoré budú od 1. septembra zaregulované, distribuovaný leták s informáciami o tom, čo regulácia statickej dopravy znamená, o aký druh rezidentskej parkovacej karty bude možné požiadať, prečo sú rezidenti s trvalým pobytom zvýhodnení, ako zaparkujú vodiči bez rezidentskej parkovacej karty, resp. návštevy, ako budú použité poplatky z regulovaného parkovania, čo znamená nočné regulované parkovanie a pod. Všetky odpovede na jednotlivé otázky sú už dnes dostupné na webe mesta www.banskabystrica.sk/parkovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján NoskoZdenka Marhefková