Bratislavské letisko dosiahlo zisk takmer osem miliónov eur, počas roka zažilo historický míľnik a spustilo online rezerváciu parkovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letisko M. R. Štefánika, Bratislavské letisko
Tento článok pre vás načítala AI.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave dosiahlo za deväť mesiacov tohto roka celkový prevádzkový zisk pred odpismi a úrokmi (EBITDA) takmer 8 miliónov eur. Oproti pôvodnému plánu vzrástol o 11 % a medziročne sa zvýšil o 72 %, alebo o 3,3 milióna eur.

Takýto dramatický nárast nečakali

Letisková spoločnosť o tom vo štvrtok informovala s tým, že tohtoročná EBITDA za trištvrte roka prekonala aj rovnaké obdobie predpandemického roka 2019, a to o 24 %, resp. o 1,6 milióna eur. Priemerná mzda zamestnancov podľa letiska narástla o 39,5 %, v porovnaní s rokom 2018 o viac ako 45 %.

„Za týmito výsledkami je veľa tímovej práce, rokovaní s obchodnými partnermi, nastavenie služieb letiska, aby plne fungovalo, aby mali cestujúci k dispozícii štandardné letiskové služby. Upravovali sme 20 rokov staré ceny za obsluhu lietadiel a vybavenie cestujúcich,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Keketi. Podľa neho ukazovateľ EBITDA na pasažiera medzi rokmi 2019 a 2023 zvýšili o viac ako 50 %.

„Takýto dramatický nárast sa doteraz nikomu nepodaril a tento trend zabezpečí prevádzku letiskovej spoločnosti aj na najbližšie roky a zastabilizuje prevádzkový výsledok,“ očakáva Keketi.

Historický míľnik pre letisko

Otvorili tiež nové obchodné prevádzky, spustili online rezerváciu parkovania či poskytli doplnkové služby pre pasažierov. Keketi označil za obrovský historický míľnik pre letisko získanie povolenia na obsluhu vybraných lietadiel kategórie E, vďaka čomu odtiaľ už lieta aj Airbus A350-900 na diaľkové trasy do exotiky.

Letisko Bratislava za deväť mesiacov roka 2023 vybavilo celkovo 1,5 milióna cestujúcich, čo bolo viac ako za celý rok 2022. Medziročne pribudlo 29 % pasažierov. Obnova počtu cestujúcich oproti tomu istému obdobiu v roku 2019 dosiahla 81 %.

„V dôsledku vojny na Ukrajine vypadlo letisku približne 200-tisíc cestujúcich, ktorí pôvodne využívali letecké linky na Ukrajinu a do Ruska. Pretrvávajúci vojnový konflikt tak bráni plnohodnotnému obnoveniu pravidelnej leteckej dopravy v porovnaní s rokom 2019,“ priblížila hovorkyňa letiskovej spoločnosti Veronika Tóthová.

V septembri využilo odlety a prílety letiska vyše 219-tisíc cestujúcich, medziročne o 31 % viac. Miera obnovy počtu cestujúcich oproti septembru 2019 predstavovala 88 %. V septembri letisko vybavilo cez tritisíc vzletov a pristátí, za deväť mesiacov viac ako 21-tisíc letov.

Najsilnejším mesiacom bol august

Bratislavské letisko počas tohtoročnej letnej sezóny prekonalo hranicu jedného milióna cestujúcich. Stalo sa tak piatykrát v jeho histórii, predtým v rokoch 2008, 2017, 2018 a 2019.

„Počas letných mesiacov jún až september bolo prepravených 1 052 208 pasažierov. Podiel cestujúcich prepravených charterovou leteckou dopravou pritom predstavuje 44 %. V porovnaní s rokom 2022 bratislavské letisko zaznamenalo počas letného obdobia 25-percentný nárast cestujúcich,“ uviedla Tóthová.

Najsilnejším mesiacom letnej sezóny bol august s takmer 310-tisíc pasažiermi, najviac ich letisko vybavilo 2. augusta, a to 12,5 tisíca. Letisko zaznamenalo v letnej sezóne 12,6-tisíca letov, z nich približne 24 % v charterovej doprave.

Za deväť mesiacov vybavilo priemerne 12 charterových odletov denne, teda približne 84 týždenne. Počas tohtoročnej letnej sezóny z letiska fungovali pravidelné linky do 33 destinácii a charterové lety do 37 dovolenkovými stredísk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Keketi
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika