Bratislavskí staromestskí poslanci schválili etický kódex a vyšší príspevok na dopravu pre seniorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: Výstražný štrajk vodičov MHD v Bratislave
Bratislavský dopravný podnik hľadá nových šoférov. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.

Bratislavskí staromestskí poslanci na zastupiteľstve schválili etický kódex aj vyšší príspevok na dopravu pre seniorov.

Zvýšenie príspevku pre seniorov

Ako informuje hovorkyňa Starého mesta Veronika Gubková, mestská časť navrhla zvýšenie príspevku pre seniorov a starobných dôchodcov na dopravu do zdravotníckych zariadení alebo do denného stacionára zo súčasných 2,50 na štyri eurá za jednu jazdu. Zmena výšky finančného príspevku na dopravu bude platná od októbra.

Staré Mesto je zapojené do Programu Interreg Slovensko – Rakúsko 2021-2027, v rámci ktorého si s predstaviteľmi spriatelených rakúskych miest vymieňa skúsenosti a realizuje rôzne projekty predovšetkým v environmentálnej oblasti. Poslanci dnes schválili zabezpečenie finančných prostriedkov na spolufinancovanie projektu „xChange“ v prípade, že by mestská časť bola úspešným žiadateľom. Jeho cieľom je spolu s partnermi vytvoriť osvetovo-vzdelávacie aktivity s témou zmeny klímy pre deti, rodičov, obyvateľov a návštevníkov Starého Mesta.

„Súčasťou projektu majú byť aj investície do Grasalkovičovej a Slubekovej záhrady so zameraním primárne na detské ihriská,“ priblížila Gubková s tým, že plánujú aj vybudovanie exteriérových domčekov určených na edukačné a osvetové aktivity. Projekt bude podaný v rámci výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku Interreg Slovensko – Rakúsko.

Odsúhlasenie návrhu

Predpokladaný rozpočet pre mestskú časť je vo výške 800-tisíc eur. Staré Mesto bude projekt spolufinancovať sumou 64-tisíc eur, čo predstavuje osem percent z celkovej sumy investície. Staromestské zastupiteľstvo odsúhlasilo návrh na vypovedanie troch zmlúv o prenájme pozemkov vo vnútroblokoch Starého Mesta.

„Ide o prirodzený krok mestskej časti v snahe o zjednotenie pravidiel parkovania, resp. reguláciu vnútroblokov mestskou parkovacou politikou s parkovaním len pre rezidentov bez ohľadu na čas regulácie zóny,“ vysvetlila Gubková. S občianskymi združeniami bude mestská časť v najbližších dňoch rokovať o ďalšom užívaní vnútroblokov tak, aby slúžili okolitým obyvateľom v čo najlepšej možnej miere.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať