Bratislavský kraj dostal od ÚVO upozornenie pred podpisom zmluvy s Arrivou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autobusy, Arriva, MHD, Trnava
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vo svojich rozhodnutiach upozornil Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na riziká podpisu zmluvy s uchádzačom, ktorého vyhodnotil ako víťaza súťaže na prímestskú autobusovú dopravu.

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák v tejto súvislosti v utorok informoval, že úrad v oboch svojich rozhodnutiach jasne uviedol a pomenoval stav, ktorý môže v Bratislavskom kraji nastať, ak ten podpíše zmluvu so subjektom, ktorý dal ponuku s najnižšími cenami.

Rada úradu pre BSK

Na prvom stupni úrad nariadil, aby BSK znovu vyhodnotil ponuky uchádzačov, no voči tomuto rozhodnutiu prišlo úradu odvolanie. BSK v rámci odvolacieho konania trval na tom, že ponuka víťazného uchádzača spĺňa všetky požiadavky na predmet zákazky a nie je mimoriadne nízka,“ povedal predseda ÚVO.

Rada úradu podľa neho tak v odvolacom konaní ponechala zodpovednosť na BSK, ktorý ako verejný obstarávateľ má ako jediný zodpovednosť za celú súťaž.

Upozornil na to

Rada úradu však v tomto druhostupňovom zhodnutí jednoznačne upozornila, že v prípade, že nastane nepriaznivá situácia a zazmluvnený dodávateľ nedokáže poskytovať služby, ku ktorým sa zaviazal, BSK nebude môcť situáciu riešiť ďalšími dodatkami v súvislosti so skutočnosťami, ktoré vyplynú z nízkej cenovej ponuky,“ priblížil Hlivák.

Ako dodal, BSK sa napriek tomu rozhodol podpísať zmluvu s týmto uchádzačom. Aj zamestnanci úradu podľa jeho predsedu využívajú prímestské linky a na túto situáciu doplácajú rovnako ako ostatní cestujúci a vedia pochopiť ich rozčarovanie.

Nezvládnutý prechod

Dlhoročného autobusového dopravcu v bratislavskom regióne Slovak Lines od začiatku tohto týždňa nahradila spoločnosť Arriva, no pre nedostatok vodičov nedokázala vypraviť množstvo spojov na väčšine liniek.

Bratislavský kraj s novým dopravcom na základe výsledku verejného obstarávania uzavrel v októbri zmluvu na regionálnu autobusovú dopravu na desať rokov za 334 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), predpokladaná cena zákazky bola takmer 390 mil. eur bez DPH.

Verejná súťaž trvala od apríla minulého roka do septembra tohto roka, sprevádzali ju viaceré námietky a odvolania. Zmluva s predchádzajúcim dopravcom uplynula 14. novembra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie ArrivaBSK Bratislavský samosprávny krajÚVO Úrad pre verejné obstarávanie