Ceny diaľničných známok vzrástli o pätinu, ročnú bude možné kúpiť poslednýkrát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diaľničné známky, ceny
Foto: archívne, eznamka.sk www.gettyimages.com - koláž SITA Doprava.

Diaľničné známky s platnosťou od 1. januára 2023 sú drahšie o dvadsať percent. Cena známok s platnosťou na tento kalendárny rok a 365 dní sa zvýšila z 50 eur na 60 eur, v prípade 30-dňovej známky zo 14 eur na 17 eur a 10-dňovej z 10 eur na 12 eur. Nové nariadenie vlády o výške úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest je účinné od začiatku roka.

Zvýšenie cien elektronických diaľničných známok

Ministerstvo dopravy SR zdôvodnilo zvýšenie cien elektronických diaľničných známok pre zvyšujúce sa náklady Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) na údržbu a opravy diaľničnej siete.

Ceny diaľničných známok sa na Slovensku naposledy upravovali v roku 2011 a odvtedy podľa rezortu dopravy dĺžka siete diaľnic a rýchlostných ciest narástla približne o tretinu, teda o tristo kilometrov.

Zároveň od roku 2011 došlo k skvalitneniu služieb motoristom zo strany NDS, výraznému nárastu indexu spotrebiteľských cien a Slovensko je jedinou krajinou regiónu strednej Európy so zavedenými časovými poplatkami za užívanie diaľničnej siete, v ktorej sa od uvedeného roku neupravovali ceny diaľničnej známky,“ uviedlo ministerstvo dopravy.

Príjmy z predaja

Príjmy NDS z predaja diaľničných známok z dôvodu nárastu ich cien by sa podľa predpokladov mali zvýšiť v tomto roku o vyše 17 miliónov eur, v rokoch 2024 až 2026 by mali byť vyššie približne o 17,3 milióna eur až 17,8 milióna eur.

NDS je podľa zákona o diaľničnej známke povinná použiť finančné prostriedky z výberu úhrady na zabezpečenie prípravy, realizáciu opráv, údržbu a výstavbu diaľnic.

Ročná a 365-dňová známka

Ročnú diaľničnú známku na celý kalendárny rok 2023 bude podľa dočasne povereného ministra dopravy Andreja Doležala (nom. Sme rodina) možné kúpiť poslednýkrát. Niektorí motoristi totiž mali problém pochopiť rozdiel medzi ročnou a 365-dňovou známkou. Predaj ročnej známky má byť postupne utlmovaný.

Zostane v ponuke len 365-dňová, ktorá de facto nahradí ročnú, aby už nedochádzalo k nedorozumeniam,“ vysvetlil Doležal.

Ročná známka platí na celý rok do konca januára nasledujúceho roka, 365-dňová známka platí toľko dní od jej zakúpenia aj do ďalšieho roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie Ministerstvo dopravyNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)