Cestná doprava má akútny problém s pracovnou silou, pomôžu nám autobusári a kamionisti z 15 krajín mimo EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamióny, autodopravcovia
Foto: ilustačné, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na nedostatkové profesie vodiča autobusu alebo kamiónu bude môcť na Slovensku v tomto roku nastúpiť 2 200 občanov z vybraných krajín mimo Európskej únie.

Na Slovensku chýbalo 12-tisíc vodičov

Vyplýva to z novely nariadenia o záujme Slovenskej republiky udeliť národné vízum vybraným skupinám štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára tohto roka. Na pozíciu vodiča autobusu Slovensko udelí najviac 200 národných víz a na miesto vodiča kamiónu v medzinárodnej alebo vnútroštátnej doprave 2 000 víz.

Sektor cestnej dopravy dlhodobo zápasí s nedostatkom pracovnej sily, a to najmä u profesionálnych vodičov nákladných vozidiel a autobusov. Podľa údajov z ústredia práce na Slovensku na začiatku tohto roka chýbalo 12-tisíc vodičov, pričom prax naznačuje, že situácia sa odvtedy žiadnym spôsobom nezlepšila. Táto profesia je dlhodobo zaradená medzi nedostatkové profesie.

Získanie slovenských víz

„Priemerný vek profesionálneho vodiča na Slovensku prekročil 50 rokov a kategória vodičov nad 55 rokov predstavuje alarmujúcich 45 % z celkového počtu vodičov. Naopak nová generácia, resp. kategória vodičov do 25 rokov predstavuje len 4 % z celkového počtu vodičov. Generačná výmena tak prebieha len veľmi pomaly a vo veľkom nepomere,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Slovenské víza budú môcť získať občania Bieloruska, Srbska, Severomacedónskej republiky, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Arménskej republiky, Moldavskej republiky, Ukrajiny, Kirgizskej republiky, Kazachstanu, Azerbajdžanu, Turkmenistanu, Tadžikistanu alebo Uzbekistanu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny