Cestu slobody začnú rekonštruovať už v máji, vozovka je v dezolátnom stave a nespĺňa bezpečnostné štandardy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Predpokladaný začiatok stavebných prác v rámci plánovanej obnovy Cesty slobody, v časti od Podbanského po Pavúčiu dolinu a od Tatranských Matliarov po Tatranskú Kotlinu, je naplánovaný na začiatok mája. Informovalo o tom mesto Vysoké Tatry na svojej internetovej stránke.

Obyvateľov čakajú dopravné obmedzenia

V prvom prípade sa bude realizovať úsek v dĺžke 7,6 kilometra, v druhom viac ako 6,1 kilometra. Samospráva už teraz upozornila, že na ceste vzniknú čiastočné obmedzenia, plánované sú usmernenia dopravy aj pomocou svetelného značenia.

Cesta druhej triedy II/537, známa ako Cesta slobody, spája Prešovský a Žilinský samosprávny kraj a slúži k napojeniu priľahlých ciest a obcí na cesty I/18 a I/66. Súčasný stav už nespĺňa základné požadované a bezpečnostné štandardy cesty druhej triedy.

Jej obnovu preto pripravuje Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja, dotkne sa viac ako 42 kilometrov. Cieľom projektu, na ktorý pôjde približne 41-miliónov eur, je zvýšiť bezpečnosť a komfort cestovania.

V rámci rekonštrukcie opravia mosty

„Bude sa realizovať v šiestich etapách. Zahŕňa opravu 26 mostov, jednej poloestakády, štrnástich oporných a dvanástich zárubných múrov a štyroch odpočívadiel,“ priblížilo mesto Vysoké Tatry.

Jeho primátor ešte v úvode marca na sociálnej sieti informoval, že na ceste sa už začalo s prípravnými prácami, a to výrubom stromov v telese cesty.

„Súčasťou rekonštrukcie bude frézovanie vozovky, búracie práce, úprava a zhutnenie podložia, zhotovenie telesa cesty a novej konštrukcie vozovky, vyčistenie a dláždenie priekop, rekonštrukcia priepustov, osadenie zvodidiel, vodorovného a zvislého značenia,“ konkretizovala ďalej samospráva.

V rámci dvoch spomínaných úsekov sa bude rekonštruovať sedem mostov. Práce by mali byť hotové do konca budúceho roka. Prešovský kraj chce práce financovať prevažne z eurofondov, konkrétne z Integrovaného regionálneho operačného programu, ďalej štátneho rozpočtu a tiež z vlastných zdrojov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)