Cestujúcich vo vlakoch pribúda, tržby ZSSK za rok 2023 by mohli dosiahnuť až 93 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak, stanica, Bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Cestujúcich vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) postupne pribúda, no zatiaľ ich ešte nie je toľko ako v predpandemickom roku 2019. Ich počet v minulom roku by podľa očakávania národného dopravcu mohol dosiahnuť takmer 72 miliónov, a to na základe vývoja za jedenásť mesiacov vlaňajška.

Ľudia sa do vlakov vracajú

Čo sa týka celkového počtu prepravených cestujúcich za rok 2023, predbežné čísla ukazujú, že ľudia sa do vlakov po pandémii vracajú a čím ďalej tým viac ich využívajú,“ uviedol pre agentúru SITA Dominik Drevický z odboru komunikácie ZSSK s tým, že ešte nemali k dispozícii presné čísla za celý uplynulý rok.

Pokiaľ v roku 2019 vlaky národného dopravcu previezli vyše 77 miliónov ľudí, počas pandémie v rokoch 2020 a 2021 necelých 47 miliónov a 46 miliónov. Po uvoľnení protipandemických opatrení, vrátane podmienok na cestovanie, v roku 2022 ich bolo viac ako 67 miliónov.

Vyššie tržby ako pred pandémiou

Platiacich cestujúcich vlani by malo byť skoro 47 miliónov, teda takmer ako pred pandémiou s bezmála 48 miliónmi osôb. Naopak, počet pasažierov s nárokom na 100-percentnú zľavu z cestovného, čiže predtým na bezplatnú prepravu, stále značne zaostáva za číslami z roku 2019. Vtedy vlaky využilo 29,5 milióna týchto cestujúcich, minulý rok predbežne 25 miliónov.

Tržby ZSSK z prepravy v roku 2023 by podľa predpokladov mohli dosiahnuť 93 miliónov eur, čo by bolo viac ako v roku 2019 s vyše 89 miliónmi eur. Vlaky národného dopravcu vlani najazdili predbežne takmer 36 miliónov kilometrov, teda o 1,2 milióna kilometrov viac ako v poslednom roku pred pandémiou. ZSSK vypravila celkovo zhruba 650-tisíc spojov, pričom v roku 2019 ich bolo 555-tisíc a v roku 2022 cez 584-tisíc.

Hospodárske výsledky

Spoločnosť zatiaľ nezverejnila vlaňajší hospodársky výsledok, v predošlých rokoch mala priaznivé výsledky. V roku 2019 vykázala mierny zisk 28-tisíc eur, v roku 2020 necelých 11 miliónov eur, v rokoch 2021 a 2022 takmer 3 milióny a 7 miliónov eur.

Za pozitívne dosiahnuté výsledky v minulom roku považujeme úspešné uzavretie všetkých eurofondových projektov a efektívne riadenia nákladov, aj vďaka priaznivej situácii na trhu. Predovšetkým z pohľadu vývoja cien nafty a iných nakupovaných tovarov a služieb,“ informoval Drevický.

Zvýšenie mzdy zamestnancov

Dopravca tak mohol vyplatiť všetkým svojim zamestnancom, mimo vedenia spoločnosti, dvakrát jednorazovú odmenu vo výške 600 eur a zvýšiť im mzdy o 150 eur. ZSSK má približne 5,5-tisíca zamestnancov.

Okrem toho, že ide súčasť našich krokov na stabilizáciu kvalifikovanej pracovnej sily, sú výrazom nášho ocenenia ich tvrdej práce a odhodlania, ktoré umožnili vyplatenie týchto odmien,“ priblížil mediálny zástupca ZSSK.

Podnikateľský plán na rok 2024

To by podľa neho malo umožniť ďalej investovať do budúcnosti spoločnosti a jej zamestnancov. ZSSK má približne 5,5-tisíca zamestnancov, o štyristo menej ako pred pandémiou, pričom ich priemerná mzda vzrástla z viac ako 1 200 eur v roku 2019 zhruba na 1 700 eur vlani. Nové vedenie ZSSK aktívne pripravuje podnikateľský plán na rok 2024 a čoskoro ho chce predstaviť.

Plán bude v súlade so stratégiou klásť dôraz na našich cestujúcich a ich spokojnosť. Snažíme sa získavať ich priazeň, zvlášť na liberalizovanom konkurenčnom trhu,“ dodal pre SITA Drevický. K prioritám spoločnosti popri zamestnancoch patrí zabezpečenie kvalitnej údržby vozového parku a zároveň jeho urýchlená modernizácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dominik Drevický
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko