Cyklodoprava na Slovensku zažíva boom, o podporu budovania bol dvojnásobný záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyklistická doprava, cyklotrasa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo dopravy uzatvorilo z programu Plánu obnovy a odolnosti SR druhú cyklovýzvu 31. januára 2024. Do tohto termínu podali samosprávy a jedno združenie obcí žiadosti na výstavbu 191 kilometrov cyklotrás spolu za 80 miliónov eur.

„Počet žiadostí nám jednoznačne ukazuje, že cyklodoprava na Slovensku zažíva boom. V tejto druhej výzve sme na výstavbu cyklotrás vyčlenili 35 miliónov eur s DPH, avšak záujem je viac ako dvojnásobný. To je pre nás jasné znamenie, že takéto projekty majú význam,“ povedala Denisa Žiláková, štátna tajomníčka ministerstva dopravy-

O podporu výstavby nových cyklotrás alebo preplatenie nákladov na už hotové cesty sa uchádzajú mestá a obce zo všetkých krajov Slovenska. Najviac projektov predložili mestá Bratislava a Trnava. Dovedna ich je 65. Priemerné náklady na kilometer potenciálnej cyklotrasy sú necelých pol milióna eur.

„Loptička je teraz na našej strane a spolu s kolegami budeme pracovať na tom, aby sme čo najrýchlejšie túto výzvu vyhodnotili. Máme nastavené veľmi jednoznačné kritériá, podľa ktorých každý projekt obodujeme a tie najlepšie podporíme“ vysvetlil Rastislav Cenký, riaditeľ sekcie stratégie dopravy

Výstavba cyklotrás je financovaná z európskych zdrojov v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. Ministerstvo dopravy už dnes pripravuje aj tretiu cyklovýzvu, ktorú vyhlási ešte tento rok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa ŽilákováRastislav Cenký
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR