Diaľničiari opäť predĺžili súťaž na vybudovanie nového mýtneho systému, prihlasovať sa dá až do septembra

Elektronické mýto, mýtna brána, mýtny systém
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 2. augusta, 17:01

Verejná súťaž na vybudovanie nového elektronického mýtneho systému a poskytovanie služieb technickej podpory sa naďalej predlžuje. Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) už štvrtýkrát posunula lehotu na predkladanie a otváranie ponúk, najnovšie na 16. septembra. Diaľničiari o tom informovali bez ďalších podrobností v dokumentoch k tendru vo Vestníku verejného obstarávania.

Dôvodom ďalšieho odkladu termínu na ponuky môže byť to, že doposiaľ nebolo zverejnené rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o námietkach v uvedenom tendri proti podmienkam v súťažných podkladoch alebo iných dokumentoch.

Termín vybudovania môže byť v ohrození

Predlžovanie súťaže by mohlo ohroziť plánovaný termín vybudovania mýtneho systému do konca roka 2022, na čo podľa zámeru treba pätnásť mesiacov. V takom prípade by nemusel nový mýtny systéme začať fungovať načas od začiatku roka 2023. Súčasná zmluva medzi NDS a spoločnosťou SkyToll o prevádzke súčasného mýtneho systému uplynie koncom budúceho roka.

Tender na vybudovanie nového mýtneho systému bol zverejnený vlani v decembri, predpokladaná hodnota zákazky je po úprave 41,8 milióna eur bez DPH. NDS plánuje prevádzku od 1. januára 2023 do konca roka 2027 a s uplatnením opcie na ďalších päť rokov do konca roka 2032.

„Lehota na predkladanie ponúk v súťaži na vybudovanie elektronického mýtneho systému a poskytovanie služieb technickej podpory bola zmenená pre predloženú námietku,“ potvrdila agentúre SITA vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková. Napriek tomu diaľničiari tvrdia, že termíny na vybudovanie elektronického mýtneho systému nie sú ohrozené. Z dôvodu trvajúcej súťaže nemôžu poskytnúť bližšie vyjadrenie.

Zákazka za takmer 200 miliónov eur

Lehota na predkladanie a otváranie ponúk je predĺžená už aj v súvisiacom tendri diaľničiarov na poskytovanie mýtnych služieb, a to do 30. augusta. Dôvodom boli tiež námietky proti podmienkam v súťažných podkladoch alebo iných dokumentoch. ÚVO už rozhodol o zastavení tohto konania s tým, že námietky nespĺňali požiadavku zákona, keďže neboli podpísané všetkými osobami oprávnenými konať za navrhovateľa.

Predpokladaná cena zákazky, zverejnenej v apríli tohto roka, je vyše 196 miliónov eur bez DPH. Plánovaná je na pätnásť rokov v dvoch fázach – príprava do konca septembra 2022 a prevádzka od októbra 2022 do konca roka 2032, vrátane opcie na päť rokov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie A.s.Národná diaľničná spoločnosť (NDS)SkyTollÚVO Úrad pre verejné obstarávanie