Diaľničiari podali žalobu v mýtnom tendri, nesúhlasia s rozhodnutím ÚVO o novom vyhodnotení ponúk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budova, v ktorej sídli Generálna prokuratúra Slovenskej republiky v Bratislave. Foto: SITA/ Ľudovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) žiada prehodnotiť rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby opätovne vyhodnotila ponuky v tendri na vybudovanie nového elektronického mýtneho systému.

Podaná žaloba

NDS v pondelok informovala, že v tomto prípade podala žalobu na súde aj podnety na ÚVO a Generálnu prokuratúru SR.

Diaľničiari predtým podľa vlastných slov rozhodnutie ÚVO starostlivo analyzovali.

„Aktuálne bola podaná správna žaloba na Správny súd v Bratislave, podnet na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie na preskúmanie rozhodnutia a podnet na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Nesprávne podmienky

NDS podľa ÚVO nastavila podmienky v súťaži nesprávne. Má jej hroziť tzv. vendor lock-in, teda závislosť od vybraného dodávateľa informačného systému pre nový mýtny systém v réžii štátu.

ÚVO nariadil NDS opäť vyhodnotiť splnenie požiadaviek na predmet zákazky v prípade ponuky nemenovaného uchádzača v časti týkajúcej sa licencie k informačnému systému mýta. NDS označila námietku aj po treťom vyhodnotení ponúk v auguste za obštrukčnú.

Námietky uchádzača

V súťaži na dodanie informačného systému pre nové elektronické mýto, trvajúcej od decembra 2020, znova potvrdila ponuku CzechToll-u, českej sesterskej spoločnosti SkyToll-u, vo výške 13,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Dve posledné hodnotenia museli diaľničiari zopakovať po rozhodnutiach ÚVO na základe námietok uchádzača na treťom mieste proti vyhodnoteniu ponúk.

Druhú ponuku predložila medzinárodná skupina dodávateľov Vendeka group na čele s českou spoločnosťou Optokon vo výške 15,8 milióna eur a tretiu domáca firma Data System Soft 2 v objeme zhruba 38,4 milióna eur bez DPH.

Predpokladaná cena za mýtny systém bola 41,8 milióna eur bez DPH. Zákazka je zameraná na vybudovanie mýta formou komplexnej dodávky na kľúč do vlastníctva štátu.

Úlohou tohto systému bude riadiť budúce nové mýto na Slovensku, taktiež poskytovanie služieb technickej podpory elektronického mýtneho systému.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie CzechTollGenerálna prokuratúra SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)SkyTollSprávny súd v BratislaveÚVO Úrad pre verejné obstarávanie