Domáca osobná doprava by sa mohla rozšíriť, uvažuje sa aj o obnove medzinárodnej dopravy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZSSK, vlaky
Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková.

Vnútroštátna verejná osobná doprava, najmä železničná, by mohla postupne rozširovať svoj nateraz značne obmedzený rozsah.

Predbežne sa podľa Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV) uvažuje aj o možnostiach a podmienkach následného obnovenia medzinárodnej osobnej dopravy, vrátane leteckej, zastavenej pre pandémiu koronavírusu od 13. marca.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Závisieť to bude od pokračovania súčasného priaznivého stavu v súvislosti s počtom nakazených a priebežného uvoľňovania opatrení proti nákaze so zámerom oživiť ekonomiku.

Trend je pozitívny

„Všetky rozhodnutia tak ako v ostatných oblastiach hospodárstva, aj v prípade dopravy budú podmienené vývojom epidemiologickej situácie na Slovensku. Ministerstvo dopravy preto bude vždy rešpektovať rozhodnutie hlavného hygienika a vlády SR,“ uviedol pre agentúru SITA rezort dopravy.

„V prípade priaznivého vývoja tejto situácie sme naklonení postupnému spúšťaniu a zahusťovaniu dopravy pre potreby obyvateľov, kde ako prvý krok predpokladáme rozšírenie aktuálneho cestovného poriadku o vlaky do práce a z práce,“ priblížilo ministerstvo.

Súčasný trend vývoja situácie v spojitosti s koronavírusom je pozitívny, podľa rezortu dopravy je však potrebné naďalej zachovávať obozretnosť.

„Rovnako budeme pozorne sledovať situáciu aj v ostatných, predovšetkým susedných krajinách, aby sme sa zároveň dokázali prispôsobiť aj v rámci Európskej únie. Aktuálne sa hľadajú aj riešenia a spôsoby ako a kedy obnoviť prípadne medzištátnu osobnú dopravu,“ poznamenalo ministerstvo dopravy.

Rokujú so susedmi

Slovensko podľa neho už o tejto iniciatíve rokuje so susednými krajinami, konkrétny termín žiadna z nich zatiaľ neurčila.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) sa v súvislosti s možným rozšírením osobnej prepravy riadi pokynmi a nariadeniami ministerstva dopravy a výstavby ako objednávateľa výkonov vo verejnom záujme.

„Obnovenie medzištátnej dopravy navyše nie je záležitosť jednostranná, môže k nej prísť iba so súhlasom susediacich štátov,“ informoval agentúru SITA hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Ako dodal, tieto veci teda momentálne nevedia predikovať.

RegioJet je pripravený obnoviť medzinárodné spoje ihneď, akonáhle bude zrušený zákaz pravidelnej prepravy cez hranice SR a ČR. Veríme, že to bude čo najskôr,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleš OndrůjTomáš Kováč
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRRegioJetZSSK Železničná spoločnosť Slovensko