Doprava zadarmo aj povinné rúška, mestá prijali opatrenia proti šíreniu koronavírusu v autobusoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kosice, opatrenia MHD
MHD v Košiciach vykonáva preventívne opatrenia pred šírením koronavírusu. Foto: www.facebook.com

Mestská a prímestská doprava v Košiciach, Trnave a v Trenčíne prešla zmenami, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu spôsobujúca ochorenie COVID-19. Samosprávne kraje museli preto pristúpiť k obmedzenému režimu prevádzky autobusov, ktoré by mohli ochrániť cestujúcich, ale aj vodičov autobusov.

Košické autobusy čistia polymérovou dezinfekciou

Košický samosprávny kraj (KSK) prijal ďalšie preventívne opatrenia v súvislosti s ochranou verejného zdravia. Od utorku musia všetci cestujúci v prímestskej autobusovej doprave nosiť ochranné rúška alebo respirátory. V prípadne, že takéto ochranné pomôcky nemajú, dopravcovia akceptujú i šály či šatky, ktoré zabraňujú šíreniu vírusov vo verejnej doprave.

Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková. Špeciálne opatrenia budú platiť taktiež pre vodičov prímestských dopravcov eurobus a ARRIVA Michalovce, ktorí musia okrem rúška nosiť aj rukavice.

„Snažíme sa chrániť zdravie cestujúcich aj vodičov v prímestskej autobusovej doprave. Tí, ktorí nemajú k dispozícii rúška, môžu použiť podomácky vyrobené ochranné pomôcky, prípadne šály alebo šatky. Veríme, že aj takýmto spôsobom sa nám podarí zabrániť ďalšiemu šíreniu nového koronavírusu vo verejnej doprave. Dúfame, že toto opatrenie bude dodržiavané, v opačnom prípade budeme musieť prímestské autobusy odstaviť,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Prímestská autobusová doprava v Košickom kraji premáva od 13. marca v prázdninovom režime. Autobusy čistia polymérovou dezinfekciou, ktorá zabezpečuje dlhodobú ochranu pred vírusmi a baktériami. Keďže prvý týždeň po dezinfekcii je účinok dezinfekcie stopercentný a až potom klesá, autobusy budú touto látkou dezinfikovať každý týždeň.

Dezinfekciou prechádzajú pravidelne aj vozidlá Správy ciest KSK. Táto organizácia Košického samosprávneho kraja využíva na šitie rúšok pre svojich zamestnancov sociálny podnik.

V Trnave jazdia zadarmo, ale v obmedzenom režime

Prímestská autobusová doprava v Trnavskom kraji funguje od utorku pre cestujúcich bezplatne, aby bol vylúčený kontakt cestujúcich s vodičmi. Autobusy však budú jazdiť v obmedzenom režime, ako v období medzi Vianocami a Novým rokom. Bezplatne od utorku funguje aj mestská autobusová doprava v Trnave, ktorá jazdí ako cez víkend.

„Samozrejme, pevne veríme, že občania dopravu zadarmo nebudú považovať za príležitosť na výlety či návštevy. Toto rozhodnutie slúži výhradne na ochranu vodičov i cestujúcich,“ zdôraznil predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, ktorý o najnovších opatreniach proti šíreniu koronavírusu informoval.

V prímestskej ani mestskej doprave nebude umožnené nastupovať prednými dvermi, vstup do autobusu bude možný iba s ochranou tváre. Ak cestujúci odmietne toto nariadenie dodržať, vodič autobusu je oprávnený nepokračovať v jazde a môže privolať policajnú hliadku.

Trnavský samosprávny kraj si podľa župana Viskupiča nad rámec avizovanej pomoci od štátu predbežne zakontrahoval ochranné rúška a respirátory v celkovej hodnote milión eur pre svoje subjekty. Určené budú prednostne pre zariadenia sociálnych služieb, lekárov, lekárnikov, zubárov alebo vodičov prímestských autobusov.

Župa podľa neho ešte viac obmedzuje služby svojho úradu, zatvára napríklad podateľňu. Viskupič vyzval verejnosť, aby v najvyššej možnej miere využívala elektronické služby. V Úrade Trnavského samosprávneho kraja zostávajú v práci vedúci pracovníci a naplno pracuje aj krízové riadenie.

Trenčín odporúča platby cez eshop

Len päť dní jazdili prímestské autobusy prevádzkované spoločnosťou SAD Trenčín, a. s. v prázdninovom režime. Od 18. marca ich bude na cestách ešte menej, pretože v pracovných dňoch budú jazdiť tak ako v sobotu s posilnením niektorých spojov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Ivana Strelcová. Už v utorok ráno prešla z prázdninového na víkendový režim mestská hromadná doprava v Trenčíne.

„Zmena dopravného režimu je jedným z ďalších preventívnych opatrení, ktoré by mali zabrániť šíreniu infekcie koronavírusu. V priebehu nasledujúcich 14 dní bude prímestská autobusová doprava fungovať v pracovných dňoch ako počas soboty, s tým, že niektoré spoje budú posilnené,“ uviedla Strelcová. Zároveň však upozornila, že diaľková linka z Trenčína do Banskej Bystrice premávať nebude.

V zmysle nariadenia vlády SR zostanú zatvorené všetky klientske centra SAD Trenčín, podľa Strelcovej si cestujúci majú možnosť kúpiť dopravnú kartu či doplniť kredit prostredníctvom e-shopu. „Zároveň vyzývame všetkých cestujúcich, aby uprednostnili platbu cestovného mestskými a dopravnými kartami pred hotovosťou. Pri manipulácii s hotovosťou v autobusoch ich zároveň žiadame, aby v prípade platby hotovosťou, ak je to možné, si pripravili presnú čiastku a minimalizovali tak kontakt s vodičom,“ vyzvala Strelcová.

V tejto súvislosti hovorkyňa SAD Trenčín zároveň žiada cestujúcich, aby nepoužívali na sedenie prvý rad sedadiel za vodičom. „Prosíme cestujúcich, aby sa voči vodičom i voči sebe vzájomne správali ohľaduplne, zodpovedne a zároveň ostražito a s pokojom. Žiadame chorých s prejavmi nádchy a kašľa, aby nenastupovali do autobusov a chránili tak zdravie ostatných občanov a vodičov autobusov,“ dodala Strelcová.

Podľa jej slov vyhľadávače cestovných poriadkov v súčasnosti nezobrazujú reálny stav odchodov zo zastávok, a tak je v záujme cestujúcich skontrolovať si autobusové spojenie na webovej stránke www.sadtn.sk.

Doprava v Poprade je vo víkendovom režime

Mestská hromadná doprava v Poprade bude premávať každý deň podľa víkendového režimu. Mesto vyzýva občanov, aby vo vozidle používali ochranu tváre, odporúčajú použiť aj rukavice. Mestský úrad v Poprade bude pracovať pre verejnosť v obmedzenom režime, pre verejnosť bude denne v čase od 8:00 do 11:00 k dispozícií iba podateľňa a matrika. Rozhodli o tom na druhom zasadnutí členovia popradského krízového štábu.

Mestská polícia bude pracovať v štandardnom režime a dohliadať na dodržiavanie opatrení pred šírením nového koronavírusu, ktoré vydala vláda SR. Mesto Poprad žiada občanov, aby do spomínaných pracovísk mestského úradu prichádzali iba v nevyhnutných prípadoch a za podmienky, že sú úplne zdraví a nepociťujú žiadne príznaky ochorenia. V prípade potreby služieb môžu občania úrad kontaktovať telefonicky alebo e-mailom.

Ďalej sa tam uvádza, že seniorov, ktorí doposiaľ nevyužívali žiadne stravovanie a ocitli sa v situácii, že sú odkázaní na pomoc vo forme dovozu obedov, môžu kontaktovať telefonicky sociálny odbor na mestskom úrade na telefónnych číslach: 0910 890 263, 0904 205 205.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna TerezkováIvana Strelcová
Firmy a inštitúcie ArrivaEurobusSAD Trenčín