Dopravný podnik mesta Prešov od Nového roka rozšíri počet obsluhovaných miest, novou koncovou obcou sa stane Podhradík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Prešov
SAD Prešov, a.s. Foto: SAD Prešov, a.s., www.facebook.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) od Nového roka rozšíri počet obsluhovaných obcí na 12. Od 1. januára sa novou koncovou obcou stane Podhradík, nachádzajúci sa vo východnej časti doliny Prešova. Premávku do obce bude denne zabezpečovať 13, respektíve šesť párov spojov.

Predĺženie existujúcej linky MHD

Ako informoval hovorca Dopravného podniku mesta Prešove Vladimír Tomek, obsluhu verejnou hromadnou dopravou do Podhradíka doposiaľ zabezpečoval Prešovský samosprávny kraj (PSK) pomocou zmluvného dopravcu SAD Prešov.

„Vzhľadom na potrebu zvyšovania efektivity prevádzky a financovania, ale aj s ohľadom na blížiacu sa integráciu verejnej hromadnej dopravy, vstúpili PSK, IDS Východ, obec Podhradík a DPMP do spoločných rokovaní s cieľom vyriešiť obsluhu tejto obce vhodnejším a ekonomicky udržateľnejším spôsobom,“ vysvetlil Tomek.

Výsledkom rokovaní je predĺženie existujúcej linky mestskej hromadnej dopravy (MHD) číslo 13 zo súčasnej konečnej zastávky vo Vyšnej Šebastovej až do obce Podhradík.

Hranica tarifného pásma ostáva nezmenená

V Podhradíku bude autobus zastavovať na dvoch zastávkach – Nižný koniec, ktorá sa nachádza v mieste pôvodnej zastávky SAD (Podhradík, č. d. 81) a na konečnej zastávke Podhradík, ktorá sa nachádza na priestranstve pri obecnom úrade, kde sa bude autobus aj otáčať.

„Dva páry spojov budú skúšobne premávať aj ďalej, až na parkovisko pod zrúcaninu hradu Šebeš, kde vznikne zastávka Pod hradom Šebeš. Všetky zmienené zastávky MHD sa nachádzajú v II. tarifnom pásme, pričom hranica tarifného pásma ostáva nezmenená,“ poznamenal hovorca dopravcu.

13 párov spojov

Premávka MHD bude zabezpečená celotýždenne 13 pármi spojov počas školských pracovných dní a šiestimi pármi spojov počas víkendov a sviatkov.

„Časové polohy spojov nadväzujú na doterajší cestovný poriadok linky 13, vykonané boli ale drobné posuny odchodov spojov, aby bolo možné zosúladiť požiadavky cestujúcich a obcí,“ dodal Tomek s tým, že zo strany dopravného podniku si úprava nevyžaduje navýšenie personálnych kapacít ani výpravy vozidiel. Doteraz poslednou obcou, ktorá sa začlenila do služieb DPMP, bola v roku 2021 Dulova Ves.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Tomek
Firmy a inštitúcie DPmP Dopravný podnik mesta PrešovPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)SAD Prešov