Dopravný podnik v Prešove od Nového roka mení trasy dvoch liniek aj cestovné poriadky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREŠOV: Nový trolejbus DPB Prešov
Do areálu Dopravného podniku mesta Prešov dorazil prvý zo štyroch zakúpených parciálnych trolejbusov typu SOR TNS 12. Trolejbusy budú obsluhovať vybrané linky MHD, ktoré v súčasnej dobe obsluhujú štandardné naftové autobusy. Prešov, 23. november 2023. Foto: SITA/Juraj Handzuš/DPMP
Tento článok pre vás načítala AI.

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) mení od Nového roka trasy dvoch liniek 22 a 36, ktoré sa dotknú aj zmeny cestovných poriadkov ďalších liniek. Dôvodom úpravy trasy je zavádzanie nových parciálnych trolejbusov, ktoré sú vybavené prídavnou trakčnou batériou a umožňujú vozidlu jazdu aj mimo trolejového vedenia.

Nasadenie na šiestich linkách

Ako informoval hovorca DPMP Vladimír Tomek, s nasadením takýchto trolejbusov počíta dopravca na linkách 15, 22, 29, 32, 32A a 39.

Aby mohli byť parciálne trolejbusy nasadené do prevádzky, je potrebné okrem technických úprav infraštruktúry upraviť aj linkové vedenie niektorých liniek mestskej hromadnej dopravy,“ avizuje Tomek.

Zmena pre výšku trolejbusu

Nakoľko podľa neho trolejbus kvôli svojej výške neprejde popod železničný most na ulici Pod Táborom, od 1. januára sa menia trasy liniek 22 a 36. Linka 22 pôjde po trase Teriakovce – Šalgovík – Pod Šalgovíkom – Laca Novomeského po novom už cez zastávky Rusínska – Hobby Park – Čierny most a ďalej obslúži zastávky DJZ – Trojica – Šidlovec a späť.

Linka 36 pôjde v novej trase Pod Šalgovíkom – Laca Novomeského na Vyšné lúky – Nižné lúky – Pod Táborom – Lesík delostrelcov – Kpt. Nálepku – DJZ – Trojica a späť cez zastávku Plzenská.

Zmena cestovných poriadkov

Okrem zmeny trasy dôjde aj k zmene cestovných poriadkov na týchto dvoch linkách. Cez Rusínsku ulicu pôjde podľa Tomeka vyšší počet spojov. Obsluhu ulice Pod Táborom bude okrem linky 36 naďalej zabezpečovať aj linka 12.

Jedným z dôvodov na navýšenie počtu spojov cez Rusínsku ulicu je nižší dopyt cestujúcich na ulici Pod Táborom, ale aj problémy s vybranými cestujúcimi v okolí zastávky Nižné lúky, ktorí častokrát hrubo porušujú prepravný poriadok a evidujeme na nich sťažnosti nielen zo strany ostatných cestujúcich, ale aj vodičov MHD. V najbližších rokoch sa zároveň počíta s elektrifikáciou Rusínskej ulice, čo ešte viac zvýši potenciál tejto spojnice centra mesta a Sekčova,“ vysvetlil hovorca dopravcu.

Výmena sa uskutoční 30. decembra

Zmeny cestovných poriadkov sa okrem liniek 22 a 36 dotknú aj liniek 14, 28, 32 a 32A, kde dochádza k posunom odchodov niektorých spojov, ale aj k ďalším úpravám. Predĺžená bude linka 13.

Výmena cestovných poriadkov na zastávkach MHD sa uskutoční v sobotu 30. decembra,“ doplnil Tomek.

Vypnutie automatov na lístky

Z prevádzkových dôvodov budú na Silvestra dopoludní postupne vypnuté automaty na cestovné lístky, pričom ich opätovné spustenie sa uskutoční až na Nový rok dopoludnia.

Odporúčame preto všetkým cestujúcim, aby si cestovné lístky zabezpečili v predstihu, prípadne využili iné formy nákupu cestovných lístkov – SMS lístok alebo doplnkový predaj u vodiča,“ upozornil hovorca.

Na Nový rok a Troch kráľov, teda 1. a 6. januára, bude MHD premávať podľa cestovného poriadku pre nedeľu. Počas pracovných dní od 2. do 5. januára budú všetky linky MHD premávať podľa cestovného poriadku pre prázdninový pracovný deň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Tomek
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Prešov