Diaľnicu D1 s tunelom Višňové dokončujú dva roky, výstavba sa už predražila o 23 miliónov eur (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tunel Višňové
Výstavba tunela Višňové. Foto: www.facebook.com

Dostavba úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s budúcim najdlhším slovenským cestným tunelom Višňové po dvoch rokoch od začatia prác pokračuje naplno. Tvrdia to Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) a zhotoviteľ úseku, stavebné združenie na čele so spoločnosť Skanska SK, a. s.

Pôvodná cena sa zvýšila

Pôvodná zmluvná cena dokončenia stavby za takmer 255 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) sa za dva roky zvýšila zatiaľ skoro o 23 miliónov eur, aktuálne dosahuje necelých 278 miliónov eur bez dane.

V tuneli ukončili všetky zostávajúce horné klenby sekundárneho ostenia so 478 blokmi, pre ich vyhotovenie použili 87-tisíc kubických metrov betónu. Na práce súvisiace s primárnym ostením tunela to bolo 30-tisíc kubíkov striekaného betónu.

„Na zaizolovanie tunela sa spotrebovalo 142 000 m2 hydroizolačného súvrstvia. Na finálny náter ostenia tunela je pripravených 800 blokov z celkového počtu 1 260 blokov v oboch tunelových rúrach,“ priblížil projektový manažér spoločnosti Skanska Róbert Zwilling.

Pracujú na odvodnení tunela

Z dna tunela podľa neho vyťažili 64-tisíc kubických metrov rúbaniny a spätne zabudovali 30-tisíc kubíkov podkladného a výplňového betónu pláne vozovky.

Oblastný manažér Skanska Vladimír Kotrík uviedol, že v tuneli dokončujú štrbinové žľaby a podkladné vrstvy pod vozovku, pričom pracujú aj na drenážnom odvodnení tunela.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Práce prebiehajú aj na sanácii ostenia v odvodňovacej štôlni. Na oboch portáloch tunela robíme definitívne obkladové konštrukcie, dokončili sme prevádzkovo-technologické objekty a káblové prepojenia tunela a vonkajšej časti portálov a diaľnice,“ poznamenal.

Osem mostov

Na diaľničnom úseku v dĺžke 13,5 kilometra, z toho tunel bude mať 7,5 kilometra, stavajú celkovo osem mostov s použitím rôznych stavebných technológií na každom z nich. To má urýchliť výstavbu, pretože každá technológia má špecifické výhody s uplatnením v náročnom teréne.

„Výstavba mostov pokračuje podľa harmonogramu. Položili sme všetky prefabrikované nosníky na mostných objektoch, najdlhšie mosty už majú prejazdnú jednu stranu,“ informoval vedúci výrobného strediska mostov Viliam Kučera.

Nosné konštrukcie pravého mosta a dvoch ľavých mostov podľa neho ukončia do dvoch mesiacov. „Na všetkých ostatných mostoch prebiehajú dokončovacie práce na mostnom zvršku, prebieha výstavba ríms, izolácií, zábradlí, odvodnení, protihlukových stien ako aj úpravy pod mostami,“ dodal.

Viac ako trojročné meškanie

Diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala by mal byť podľa aktuálnych informácií dokončený na prelome rokov 2024 a 2025. Pred dvoma rokmi, po obnovení prác už s novým zhotoviteľom, hovorili o dokončení aktuálne tri a pol roka meškajúcej stavby do konca roka 2023, prípadne začiatkom budúceho roka.

Úsek D1 je súčasťou plánovaného komplexného diaľničného prepojenia Bratislavy a Košíc. Začína sa v križovatke Lietavská Lúčka, kde nadväzuje na predchádzajúci úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. Tunel prechádza popod vrch Hoblík, po viac ako siedmich kilometroch vyúsťuje v križovatke Dubná Skala a napojí sa na ďalšie pokračovanie D1.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)Skanska SK