Fico uviedol Ráža za ministra dopravy, dohodli sa tiež na presune kompetencií z úradu vlády (video)

MD SR: Premiér navštívil ministerstvo
Sprava: Premiér SR Robert Fico a minister dopravy SR Jozef Ráž mladší počas brífingu po návšteve a oboznámení sa s aktuálnou situáciou premiéra SR na Ministerstve dopravy (MD) SR. Bratislava, 31. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 31. októbra, 14:48

Ministerstvo dopravy SR by malo získať niektoré kompetencie z Úradu vlády SR napríklad v oblasti nájomného bývania, verejného obstarávania či Plánu obnovy a odolnosti.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) sa na tom dohodol s novým ministrom dopravy Jozefom Rážom mladším (nominant Smer-SD) pri jeho uvedení do funkcie, pričom to zdôvodnil veľkou mierou dvojkoľajnosti pri niektorých kompetenciách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kompetenčný zákon čakajú zmeny

Predseda vlády po stretnutí v utorok zároveň avizoval zmeny v kompetenčnom zákone, keďže spomínaná agenda sa podľa neho z nepochopiteľných dôvodov sústredila na úrade vlády.

Akonáhle prídem na úrad, okamžite dám pokyn sekcii vládnej legislatívy, aby začala pracovať na pomerne vážnych zmenách v takzvanom kompetenčnom zákone, ktorý stanovuje kompetencie jednotlivých ministerstiev a ústredných orgánov štátnej správy,“ vyhlásil Fico. Ministra dopravy už požiadal o návrhy na prechod kompetencií z úradu vlády na ministerstvo dopravy.

Nájomné bývanie podporované štátom

Premiér informoval o tom, že štátom podporované nájomné bývanie bola veľká téma predchádzajúcej vládnej koalície. Tento projekt podľa neho stojí preto, lebo Európska komisia posudzuje, či niektoré výhody, ktoré mali získať investori, spĺňajú požiadavky oprávnenej štátnej pomoci. Fico túto tému riešil minulý týždeň v Bruseli, hovoril o nej aj s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Dostal som odpoveď, že Slovenská republika sa musí do 5. decembra vyjadriť k otázkam. Pokiaľ sa nám podarí vysvetliť všetky nezrovnalosti, tak by sme mohli už odstrániť poslednú prekážku, naštartovať agentúru pre nájomné bývanie aj prvé projekty,“ priblížil Fico. Prekážky sa podľa neho zdajú byť podstatne vážnejšie ako ich možno interpretovala bývalá koalícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Ráž mlRobert FicoUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSMER-SDÚV Úrad vlády SR