Medzi Kriváňom a Mýtnou začali stavať mostnú estakádu, ktorá bude najdlhšou na Slovensku (video)

Rýchlostná cesta R2
Výstavba rýchlostnej cesty R2. Foto: ilustračné, www.facebook.com

Na stavbe vyše deväťkilometrového úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň (okr. Detva) – Mýtna (okr. Lučenec) začali s prácami na mostnej estakáde v dĺžke viac ako štyri kilometre. Po dostavaní bude najdlhšou estakádou na Slovensku.

Národná diaľničná spoločnosť a. s., (NDS) ako investor o tom v pondelok informovala s tým, že v rámci výstavby tohto úseku ide o najvýraznejší ukazovateľ postupu prác. Ich dokončenie je plánované na jar 2024.

Museli použiť atypický postup

„Prvý výsuv mosta uskutočnili špecialisti na mostné konštrukcie uprostred júna. Celý akt vysúvania mosta prebieha v dvoch etapách, pri výsuve prvých dvoch segmentov z celkového počtu 13 sme postupovali atypicky,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Vytiahli ich z výrobne mosta (dočasná konštrukcia) pomocou ťažných tyčí, ukotvených na krokovom zariadení a na druhej strane v kotevných priečnikoch pod výsuvným nosom.

Počas takéhoto technologického postupu je priemerná dĺžka výsuvu zhruba jeden až dva metre za hodinu. Pri zvyšných segmentoch mosta už stavbári postupujú tradičným spôsobom.

Výstavba trinástich segmentov mosta by mala trvať niečo vyše jedného roka. Úseku R2 Kriváň – Mýtna dominuje práve táto estakáda, most je situovaný vo výške 15 – 45 metrov a vedie ponad trasu cesty I/16.

Štvorprúdovka spojí Lučenec s Bratislavou

Výstavba tohto úseku R2 je približne v polovici, trvá od jari 2020 a hotová by mala byť o necelé dva roky. Zhotoviteľom stavby je združenie stavebných spoločností Doprastav, a. s., Strabag, s.r.o., Eurovia SK, a.s. a Eurovia CS, a.s.

Zmluvná cena stavebných prác je vyše 232 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, financovanie je zabezpečené zo štátneho rozpočtu.

Začiatok úseku R2 Kriváň – Mýtna nadväzuje na sprevádzkovaný úsek R2 Pstruša – Kriváň, koniec úseku sa pred obcou Mýtna napojí na rozostavaný úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, ktorého odovzdanie motoristom do užívania NDS predpokladá tento rok.

Motoristi po dostavbe získajú bezpečné diaľničné spojenie z Bratislavy až po Lučenec. Moderná štvorprúdovka odľahčí okolité obce i cestu prvej triedy od tranzitnej dopravy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť