Ministerstvo dopravy požiadalo autodopravcov, aby zatiaľ neblokovali priechody na Ukrajinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Img_2989_copy 676x451 1.jpeg
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibe
Tento článok pre vás načítala AI.

Zástupcovia Ministerstva dopravy SR v stredu diskutovali s predsedom Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Stanislavom Skalom o situácii na hraniach s Ukrajinou a ďalšom postupe pri jej riešení.

Rezort požiadal uvedenú organizáciu, aby nateraz neblokovala hraničné priechody na východe a zároveň dopravcov informoval o ďalších krokoch.

Rokovania ministrov dopravy

Ministerstvo dopravy to vo štvrtok oznámilo s tým, že okrem námatkových kontrol z minulého týždňa sa situáciu snaží vyriešiť aj diplomatickou cestou.

Zástupcovia ministerstva v stredu rokovali aj s námestníkom ukrajinského ministra dopravy a na toto stretnutie už v najbližších dňoch nadviaže aj rokovanie ministrov dopravy Slovenska a Ukrajiny.

Minister dopravy Jozef Ráž mladší verí, že sa im situáciu podarí vyriešiť tak, aby boli slovenskí dopravcovia spokojní. „Tému opätovného zavedenia systému povoleniek otvoríme aj na rokovaní ministrov dopravy v Bruseli začiatkom decembra. Snažíme sa získať aj podporu iných krajín, ktorých sa tento problém dotýka,“ potvrdil minister. „Náš postoj zdieľa Maďarsko a podobné signály máme aj z ďalších krajín,“ dodal Ráž.

Povolenia na prepravu v rámci Európskej únie

Aktuálne platné pravidlá, ktoré od ukrajinských dopravcov nevyžadujú povolenia na prepravu v rámci Európskej únie, podľa slovenských dopravcov deformujú trh a znižujú konkurencieschopnosť našich firiem.

Vedenie ministerstva vníma ich problémy, a preto podporuje ich požiadavku na opätovné zavedenie systému povoleniek. Aktuálne platí dohoda v rámci celej EÚ, že sa povolenky nebudú vyžadovať do 30. júna 2024.

UNAS predtým oznámil, že očakáva výstup z rokovaní medzi Európskou komisiou, zástupcami Poľska a Ukrajiny, ktoré sa malo konať 22. novembra. Očakával aj vyjadrenie ministerstva dopravy.

„Zároveň sa snažíme získať aj reakciu zo združení autodopravcov Maďarska, či dokážeme koordinovať spoločné uzatvorenie hraníc nielen medzi Slovenskom a Ukrajinou, ale aj Maďarskom a Ukrajinou,“ uviedol predseda organizácie Stanislav Skala.

UNAS plánuje v sobotu 25. novembra vo Zvolene mimoriadne valné zhromaždenie, kde sa chce dohodnúť na ďalšom postupe a koordinácii aj na medzinárodnej úrovni.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž mlStanislav Skála
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMinisterstvo dopravy SRUNAS Únia autodopravcov Slovenska