Most cez Dunaj na Malom Žitnom ostrove budú súťažiť znova. ÚVO nariadilo odstrániť protiprávnu podmienku v tendri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstavba nového mosta cez Dunaj bude stáť milióny eur. Foto: Ilustračné foto, d4r7.com.

Tender na výstavbu mosta cez Dunaj pre peších a cyklistov na Malom Žitnom ostrove sa bude musieť zopakovať. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) so sídlom v Bratislave a maďarská spoločnosť Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) zrušili spoločnú verejnú súťaž na stavbu mosta pre rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o námietke.

Novú súťaž vyhlásia po ukončení ex-ante kontroly

Tá sa týkala podmienok účasti v tendri, konkrétne technickej alebo odbornej spôsobilosti. Úrad obstarávateľom nariadil, aby odstránili protiprávny stav, ktorý sa týka určenej minimálnej požadovanej úrovne štandardov.

Prípadná zmena požiadaviek týkajúca sa minimálnej úrovne štandardov technickej alebo odbornej spôsobilosti a pokračovanie vo verejnom obstarávaní by bola prístupná len pre tých záujemcov, ktorí sa do predmetnej zákazky v informačnom systéme, prostredníctvom ktorého sa verejné obstarávanie realizovalo, zaregistrovali,“ uvádza sa vo Vestníku verejného obstarávania.

Inak povedané, o zmene podmienok by sa tak nedozvedeli hospodárske subjekty, ktoré sa do informačného systému nezaregistrovali.

Za jedinú korektnú formu odstránenia protiprávneho stavu preto obstarávatelia považujú zrušenie pôvodnej súťaže a vyhlásenie novej. Tú plánujú vyhlásiť po ukončení prvej ex-ante kontroly s aktualizovanými podmienkami účasti, vrátane súťažných podkladov.

Výstavba mosta má trvať rok a pol

Vodohospodári spolu s maďarským partnerom vyhláslili tender na stavbu mosta medzi Dobrohošťou a Dunakiliti nad starým korytom Dunaja v júli tohto roka. Realizácia zákazky bola plánovaná na 555 dní, čiže zhruba jeden a pol roka. Termín výberu zhotoviteľa a odovzdania mosta do prevádzky bude závisieť od priebehu nového tendra a realizácie stavebných prác. Náklady majú byť takmer päť miliónov eur bez DPH.

Cieľom cezhraničného projektu je prepojiť obce Dobrohošť (okres Dunajská Streda) a Dunakiliti (obvod Mosonmagyaróvár) a podporiť rozvoj regionálneho cestovného ruchu. Financovaný má byť z prostriedkov Európskej únie cez program Interreg Slovenská republika – Maďarsko.

Vyhľadávaný región pre turistiku a rekreáciu

Obec Dobrohošť s približne päťsto obyvateľmi leží na severe slovenskej časti Malého Žitného ostrova, medzi starým korytom Dunaja a novovybudovaným umelým prírodným kanálom Vodného diela Gabčíkovo. Vedľa Dobrohošte sa nachádza kompa cez prívodný kanál medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica.

Súčasťou slovenskej časti ostrova je najrozsiahlejšia časť Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy s celkovou rozlohou vyše 12-tisíc hektárov, so sústavou ramien, s jazerami a prírodnými rezerváciami. Maďarské Dunakiliti na juhozápad od Dunaja má necelých dvetisíc obyvateľov.

Malý Žitný ostrov začali vyhľadávať priaznivci vodnej turistiky, cykloturistiky, oddychu a rekreácie najmä po prehradení Dunaja a sprevádzkovaní Vodného diela Gabčíkovo v roku 1992. Menšia slovenská časť ostrova sa rozprestiera medzi prívodným kanálom vodného diela a Dunajom. Začína sa nad Dobrohošťou a končí oproti obce Sap. Väčšia maďarská časť Malého Žitného ostrova siaha od Dunaja na juhozápad po Mošonský Dunaj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.ÚVO Úrad pre verejné obstarávanieVVB Vodohospodárska výstavba