Záujem o využívanie podtatranského letiska sa po pandémii opäť zvyšuje. Počet cestujúcich postupne rastie, úroveň z roku 2019 však zatiaľ nedosiahol.
Výrazný nárast počtu cestujúcich
Letisko Poprad-Tatry v minulom roku vybavilo takmer 72,5 tisíca pasažierov, v porovnaní s rokom 2022 ich pribudlo necelých 16-tisíc, čiže takmer 28 %. Letisková spoločnosť informovala o vlaňajšom náraste s tým, že plánovala vybaviť 65-tisíc pasažierov.
Do úrovne predpandemického roka 2019, v ktorom popradské letisko zaznamenalo cez 94-tisíc cestujúcich, chýbalo v minulom roku ešte skoro 22-tisíc osôb, respektíve zhruba 23 %. Ich minuloročný počet totiž oproti roku 2019 predstavoval podiel bezmála 77 %.
Letisko Bratislava varuje pred podvodníkmi, prostredníctvom falošných profilov ponúkajú na predaj stratenú batožinu
Ak by v tomto roku letisko dosiahlo rovnaký nárast počtu pasažierov ako vlani, k úrovni spred piatich rokov by sa priblížilo ešte viac. Letisko Poprad-Tatry vlani evidovalo aj 11,6 tisíca príletov a odletov, medziročne ich bolo viac o 12,5 %.
Vedenie verí v priaznivý rok
„V segmente súkromného letectva, bizzjetov, výcvikov a vyhliadkových letov bol minulý rok tiež priaznivý, pretože evidujeme medziročný nárast o viac ako dvetisíc pohybov,“ informovala na sociálnej sieti spoločnosť.
Slováci majú čoraz väčší záujem o lety z Bratislavy, letisko vlani vybavilo vyše 1,8 milióna cestujúcich
Letisko by v tomto roku mohlo dosiahnuť alebo aj prekonať počet cestujúcich z roku 2019, keďže v letnej sezóne by malo vybaviť výrazne viac nepravidelných letoch s turistami. Vedenie letiska dúfa, že rok 2024 bude ešte priaznivejší ako uplynulý.
Lety do tradičných prímorských destinácií
„Pre letnú sezónu plánujeme v spolupráci s cestovnými kanceláriami viac ako sto chartrových letov, čo je skoro dvojnásobok oproti minuloročnej sezóne,“ očakáva Letisko Poprad-Tatry.
Asociácia leteckého priemyslu oceňuje finančnú podporu civilného letectva, ale vnímajú to ako parciálny krok
Budú medzi nimi aj lety do tradičných prímorských destinácií v Bulharsku a Turecku, novinkou budú chartre do Tuniska. Snaží sa tiež o nové linky a obnovenie spojení, ktoré skončili počas pandémie.
„Preto sa chceme spolu so strategickými partnermi v regióne zamerať na linky, ktoré podporia príjazdových turistov, no zároveň je naším cieľom ponúknuť väčšiu rozmanitosť destinácií aj pre ľudí z regiónu.“ uviedlo letisko.
Nízkonákladové spoločnosti
Poprad a podtatranský región má v súčasnosti dve pravidelné letecké linky spájajúce ich s menšími letiskami v okolí britskej metropoly. Nízkonákladová spoločnosť Wizz Air dlhodobo prevádzkuje spojenie na letisko Londýn Luton dvakrát týždenne, ďalší nízkonákladový dopraca Ryanair od minuloročného novembra rovnako dvakrát v týždni lieta na letisko Londýn Stansted.
Obe letiská sú zhruba 55 kilometrov severne, respektíve severovýchodne od centra Londýna. Letisko pod Tatrami má od konca septembra minulého roka opäť nové vedenie, predsedom predstavenstva a výkonným riaditeľom je Ján Pitoňák, ktorý po roku nahradil Martina Rakovského.
Akciová spoločnosť Letisko Poprad-Tatry vznikla začiatkom roka 2005 z bývalej príspevkovej organizácie Slovenská správa letísk. Po zriadení pôvodného poľného letiska v roku 1938 sa pravidelná civilná doprava na letisku začala linkou Bratislava – Sliač – Poprad – Prešov v roku 1943.Letisková spoločnosť má základné imanie v objeme takmer 20 miliónov eur, dominantným akcionárom je Slovenská republika v zastúpení Ministerstva dopravy SR s podielom 97,61 %, mestu Poprad patrí 1,67 % a mestu Vysoké Tatry 0,72 %.