Na Slovensku naďalej výrazne prevláda cestná nákladná doprava, ale železnica má stále značný potenciál pre rast

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nákladná železničná doprava
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dominancia cestnej nákladnej dopravy pretrváva, železničná nákladná doprava napriek prekonaniu predpandemickej úrovne má stále značný potenciál pre rast.

Takto okomentoval zvýšenie celkového objemu nákladnej dopravy v prvom štvrťroku 2024 pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Neverejná doprava klesla

Pokles ostatnej nákladnej dopravy podľa neho súvisí s nižším objemom potrubnej prepravy ropy a zemného plynu cez naše územie.

Objem nákladnej prepravy za prvé tri mesiace roka podľa Štatistického úradu SR medziročne vzrástol o takmer 2 % na viac ako 50 miliónov ton tovarov.

Cestná doprava s takmer 34 miliónmi ton tovarov sa zvýšila o viac ako 2 %. Verejná nákladná doprava na cestách pri objeme cez 16 miliónov ton vzrástla o viac než 11 %, neverejná klesla skoro o 5 % s objemom necelých 18 miliónov ton.

„Železničnou nákladnou dopravou sa medziročne prepravilo o 5,3 % tovaru viac, pričom prepravený objem tovaru prekonal aj predpandemické hodnoty o 3 %,“ informovala hovorkyňa štatistikov Jana Morháčová.

Dopyt sa zvýšil

Objem nákladnej dopravy po železniciach v úvodnej štvrtine roka presiahol 10 miliónov ton. Vodná, letecká, potrubná doprava, skladové a pomocné činnosti mali spolu objem zhruba 6 miliónov ton, čo je pokles cez 5 %.

„Nárast výkonov v nákladnej doprave o 11,8 % naznačuje, že ekonomická situácia v prvom štvrťroku sa zlepšila a dopyt spotrebiteľov a firiem sa zvýšil. Tieto údaje tak interpretujeme ako predstihový indikátor pre pozitívny rast domácej ekonomiky, ktorý by mal zotrvať minimálne aj v druhom štvrťroku,“ uviedol Tomáš Boháček.

Výkony v nákladnej doprave v prvom štvrťroku pri uvedenom raste, zohľadňujúce aj prepravnú vzdialenosť, dosiahli 10,4 miliardy tonokilometrov.

„Vyšší medziročný rast bol ovplyvnený najmä výkonmi v cestnej doprave, ktorá vzrástla o 15,1 %. Vyššie výkony dosiahla železničná doprava, po siedmich štvrťrokoch poklesov sa medziročne zvýšili o 3,1 %,“ priblížila Jana Morháčová.

Očakáva sa rast ekonomiky

Výkony v cestnej nákladnej doprave boli skoro 8,2 miliardy a v železničnej nákladnej doprave 1,9 miliardy tonokilometrov. Na ostatnú nákladnú dopravu pripadlo 355 miliónov tonokilometrov pri poklese o 7,4 %.

Makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš pre agentúru SITA uviedol, že v nasledujúcich štvrťrokoch možno očakávať vyšší objem prepraveného tovaru, pričom nárasty budú podporené zrýchľujúcim tempom ekonomického rastu.

„Očakávame, že v tomto roku bude naša ekonomika rásť najmä vďaka spotrebe domácnosti, ktorá sa vráti do plusu. Domácnosti sa postupne dostávajú do komfortnejšej situácie, čo sa prejaví vo zvýšenom objeme spotreby tovarov a služieb,“ podotkol analytik.

Možno teda podľa neho predpokladať vyššiu mobilitu aj pri preprave tovarov. „Ku koncu roka očakávame širšie globálne oživenie, čo podporí priemysel a zahraničný obchod. Aj tieto faktory by mali prispieť k pokračujúcemu nárastu objemu prepravovaných tovarov,“ dodal Marián Kočiš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana MorháčováMarián KočišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankSlovenská sporiteľňaŠtatistický úrad SR