Na Slovensku padol rekord v predaji nových áut, ale aj registrovaných vrakov zo zahraničia

Na Slovensku sa v minulom roku predalo rekordne veľa nových áut. Zároveň sa registrovalo aj najviac vrakov zo zahraničia.
Slováci tento rok nakúpili najviac nových áut, žiaľ aj najviac vrakov zo zahraničia Foto: Getty images

Podľa Zväzu automobilového priemyslu SR (ZAP SR) sa na Slovensku vyrobilo viac ako 1 100 000 vozidiel, čo je v porovnaní s rokom 2018 mierny nárast. S týmto výsledkom tak aj naďalej zostávame svetovým lídrom vo výrobe automobilov per capita. To znamená, že sme u nás vyrobili 202 osobných motorových vozidiel na 1000 obyvateľov.

Sc1.jpg

Podiel automobilového priemyslu na celkovom priemysle dosiahol 49,5 percenta a podiel na exporte 46,6 percenta. Automobilový priemysel priamo zamestnáva viac ako 177 000 ľudí, avšak priamo aj nepriamo generuje až 275 000 pracovných miest.

Padol rekord v predaji nových áut

Roku 2019 bolo zaregistrovaných 113 863 nových vozidiel všetkých kategórií. V porovnaní s rokom 2018 je to nárast o takmer 2000 áut. Zaujímavou informáciou, ktorú ZAP SR zverejnil, je aj počet registrovaných nových vozidiel podľa typu paliva.

V predchádzajúcom roku bolo predaných najviac benzínových vozidiel, počet dosiahol takmer 71-tisíc áut. Nasledovali autá na naftu, ktorých sa predalo 25 504. Elektrických áut bolo minulom roku registrovaných iba 165 kusov. Toto číslo by sa v tomto roku malo rapídne zvýšiť, aj vďaka dotáciám z Ministerstva hospodárstva SR.

ZAP SR Foto: ZAP SR

V minulom roku padol rekord aj v predaji osobných motorových vozidiel (kategória M1). Celkový počet dosiahol vyše 101-tisíc vozidiel. Čo je v porovnaní s rokom 2018 nárast o 3 488 vozidiel.

Foto: ZAP SR

Na základe údajov, ktoré má zväz k dispozícii, sa už tradične o obnovu vozového parku v krajine postarali právnické osoby. V roku 2019 tvoria z celkového predaja nových áut najväčšie percento firmy a spoločnosti. Tie v minulom roku nakúpili vyše 67-tisíc áut. Ten zvyšok, teda viac ako 34-tisíc tvoria fyzické osoby, ktoré sa v minulom roku rozhodli investovali do nového vozidla.

ZAP SR Foto: ZAP SR

Žiaľ v ostatných kategóriách ako ľahké úžitkové vozidlá, ťažké úžitkové vozidlá, autobusy, bol v minulom roku zaznamenaný pokles. Najviac nových automobilov bolo registrovaných v Bratislavskom kraji, najmenej v Trenčianskom kraji.

Predaj nových áut podľa jednotlivých krajov SR Foto: ZAP SR

Na Slovensku sa v minulom roku zaregistrovalo aj 68 155 individuálne dovezených vozidiel. Podiel nových vozidiel na celkových registráciách tak dosiahol 59,8 %.

ZAP SR Foto: ZAP SR

ZAP však upozornil, že zo zahraničia sa stále dováža značný počet vozidiel ako 15 rokov. Čo má samozrejme nepriaznivý vplyv na bezpečnosť na cestách, úroveň emisií z dopravy a životné prostredie.

Sc podla veku aut zo zahr..jpg
Počet starých vozidiel dovážaných zo zahraničia bol v roku 2019 stále príliš vysoký

Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP SR) vznikol dňa 22. 6. 1993 v Bánovciach nad Bebravou. Je to dobrovoľné združenie právnických osôb (spoločností, podnikov, výrobných družstiev a ďalších právnych subjektov). Je členom európskej asociácie výrobcov automobilov ACEA. Zastupuje záujmy 201 právnych subjektov, ktoré pôsobia v oblastiach: výskum, vývoj, výroba a predaj automobilov, motocyklov alebo ich súčastí, dovoz motorových vozidiel, projekcia a výroba náradia pre automobilový priemysel a príprava odborníkov v rámci odvetvia automotive. Automobilový priemysel je ťahúňom nášho hospodárstva, generuje 13,9 percent hrubej produkcie Slovenska, svojimi aktivitami ovplyvňuje priamo aj nepriamo viac ako 275.000 pracovných miest a podieľa sa 46 percentami na celkovom exporte SR.

Firmy a inštitúcie: ZAP Zväz automobilového priemyslu SR

Ďalšie k téme

Odporúčané