Národná diaľničná spoločnosť vlani opravila 32 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michaela Michalová
Hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Foto: ndsas.sk.

Národná diaľničná spoločnosť v minulom roku zabezpečila údržbu na ďalších takmer 36 kilometroch diaľnic a rýchlostných ciest. Zároveň obnovila a opravila zvodidlá v dĺžke 7,54 kilometra, osadila a obnovila 6 598 retroreflexných dopravných gombíkov, ktoré zlepšujú orientáciu za zlých poveternostných podmienok.

BRATISLAVA 2. februára (SITA) – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v minulom roku opravila 32 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest a zabezpečila údržbu na ďalších takmer 36 kilometroch. Zároveň pokračovala vo zvyšovaní bezpečnosti na prevádzkovaných úsekoch či obnovila a doplnila vybavenie na odpočívadlách.

„Prioritou NDS je neustále zvyšovať bezpečnosť na diaľniciach a rýchlostných cestách. V roku 2017 sme celkovo obnovili a opravili zvodidlá v dĺžke 7,54 km, pokračovali sme tiež vo zvyšovaní bezpečnosti dopravy na úseku diaľnice D1 Ivachnová – Važec, kde sme zvodidlá vymenili a doplnili,“ informovala v piatok hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Michaela Michalová
Hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Foto: ndsas.sk.

Tlmičmi je chránených 85 % križovatkových vetiev

Diaľničiari vlani tiež osadili a obnovili 6 598 retroreflexných dopravných gombíkov, ktoré prispievajú k lepšej orientácii za zlých poveternostných podmienok. Osadili aj 47 tlmičov nárazov, takže v súčasnosti je tak chránených viac ako 85 % križovatkových vetiev.

„Ďalej sme osadili vodiace dopravné zariadenia a okrem toho pokračujeme aj v aktualizácii zvislého aj vodorovného dopravného značenia. V rámci vodorovného dopravného značenia zabezpečujeme aj realizáciu akustického vodorovného dopravného značenia, ktoré zvukom upozorní vodiča, že opúšťa jazdný pruh,“ priblížila Michalová.

Oplotené sú takmer všetky prevádzkované úseky

NDS v minulom roku opravila 7,43 km oplotenia, a to na úsekoch medzi križovatkami Fričovce a Široké, ako aj na dvoch úsekoch diaľnice D2. Vďaka opravám existujúceho oplotenia sa podľa diaľničiarov výrazne znížil pohyb zveri na diaľniciach a rýchlostných cestách.

„V súčasnej dobe máme oplotené takmer všetky úseky prevádzkovaných diaľnic a rýchlostných ciest okrem tých, kde prebieha investičná činnosť,“ uviedla Michalová s tým, že sa snažia, aby pri každej diaľnici a rýchlostnej ceste bolo oplotenie, ktoré bráni lesnej zveri dostať sa na cestu.

Oplotené sú takmer všetky prevádzkované úseky. Foto: ndsas.sk.

Doplnili a obnovili zariadenie na odpočívadlách

Diaľničná spoločnosť vlani doplnila mobiliár na odpočívadlách Prejta a Dubnica, úplne vymenila mobiliár na odpočívadle Jarovce na ľavej aj pravej strane. Vegetačné úpravy vykonala na odpočívadlách Turčianska Štiavnička, Štrba, Predmier, Sverepec, Zamarovce, Červeník, Zeleneč a Hrádok.

„Dbáme aj na čistotu na odpočívadlách, preto sme vymenili aj poškodené smetné koše. Doplnili sme aj 110-litrové koše s popolníkom (68 kusov), 240-litrové koše (20 kusov) a aj 1100-litrové kontajnery (105 kusov),“ dodala Michalová.

Doplnili alebo úplne vymenili vybavenia na niektorých odpočívadlách. Foto: ndsas.sk.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť